BU HESABI NERDEN ÖĞRENİYORLAR?

Yayınlama: 08.01.2024
Düzenleme: 07.01.2024 16:22
A+
A-

Arkadaş, bu hesabı nasıl yapıyorlar, nerden öğrendiler anlayamıyoruz? Kesinlikle bize okullarda öğrettikleri çarpma-bölme işlemlerine uymuyor.

Dünyanın her tarafında adaletsizlikler, aksaklıklar, dengesizlikler, yoksulluk ve yolsuzluklar var. Ama sanırım dünyanın her tarafında 2 + 2 = 4 diyorlar. Bilmiyorum dünyanın başka yerlerinde de; çıkara göre matematik işlemlerinin ırzına geçip kendilerine olunca 2 + 2 = 22, başkalarına verince de 2+2 = 1 cambazlığı yapılıyor mu?

Her gün ve her hafta gelen zamlarla sersemleşen vatandaş, artık Ay- gün hesabı yapamıyoruz. Ama yaşadıklarımızdan, alıp – alamadıklarımızdan son dönemde her şeyin 6-10 kat zamlandığını görüyoruz. Daha önce 900 gramını 5 liraya aldığım tam buğday ekmeğin, şimdi 650 gr. 40 lira ve alamıyorum. Marketler zincirinde aldığımız makarnalar şimdi 10 kat zamlı. Et, yağ, çay, şeker en az 6-8 kat zamlanmış. Ve hesap uzmanları “yıllık enflasyon % 64.77” diyorlar.

Bununla da kalmıyor, SSK emeklisine % 25 zammı layık görürken, kendi maaşlarına % 50 zam yapıyorlar. Daha önce maaşlarımız arasında 2100 lira maaş farkı olan emekli vekil, vekil seçtiklerimizin marifetiyle son zamlarla aramızdaki fark 80.000 lira olacak.

6 ay önce aynı maaşı aldığımız memur arkadaşa % 87 zamla maaşını 22 liraya çıkaran hükümet, SSK emeklisine % 25 zam verdi. Şimdi de hesap cambazlığıyla % 50 zam vereceği memura karşı, SSK emeklisine % 38 zam diyorlar. Arkadaş bu nasıl bir hesaptır, kimden öğrendiniz, bu hesaplarınızı hangi ilim, akıl ve vicdan onaylar. Her şey 6-10 kat artarken; kendini yüksek maaşlarınıza % 50 zam yaparken, gariban işçi emeklisine neden bu haksızlığı yapıyorsunuz? 6 ay önceki haksızlığınızı telafi etmek için en azından işçi emeklisine 20 – 30 puan daha fazla zam yapmanız gerekirken, haksızlık üzerine haksızlık yaparak yine daha düşük zam vererek meydan mı okuyorsunuz? İşçi emeklisini kendinize mecbur veya sahipsiz mi görüyorsunuz? Geçen sene aynı maaşı aldığımız memur arkadaşımız, yaptığınız hesaplarla bu ay bizden 14.000 lira daha fazla alacak. Ve bu fark yaptığınız haksızlıklarla her 6 ayda bir artarak katlanacaktır.

Evet “Enflasyona karşı ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz” dediğiniz, bütün ücretli vatandaşlar sağanak halinde gelen acımasız zamlar karşısında ezilmektedir. Ama galiba 15.700.000 emekliyi tamamen gözden çıkarmışsınız. İyi ki talip yok, yoksa onları sabun fabrikalarına satmayacağınızdan emin değiliz. Evet muhalefetin vatandaşı korkutan ideolojik ve partizanca tutum ve söylemleri, insanları size itmektedir. Ama özellikle açık haksızlığa uğrayan emeklinin yaşam ve tahammül gücü kalmamıştır. Hükümet ve meclisteki bütün siyasilerin, Başkana yakın olanların bunu dillendirmeleri gerekir.

Devlet hazinesi bütün vatandaşların ortak sermayesidir. Halk adına vekâlet eden Hükümet ve vekiller, adil ve hakkaniyetle davranmalıdırlar. Allah, Adaletle hükmetmeyi; alırken de verirken de doğru ve adil ölçmeyi emrediyor.

Ve ey Ak Parti! Bu haksızlıkların devam etmesi halinde muhalefetin yanlışları bile sizi kurtarmayacak. Ve haksızlıklara karşı hakkı ve Adaleti sağlamaya çalışmadıkça, Allah katındaki hesabından ise asla kurtulamayacaksınız…

Adalet ve İnsani Temel haklarda ‘Bir’ olmak dileğiyle…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.