İSTİKLAL PARKI, BATMAN’IN YEŞİL KALBİ…

Yayınlama: 11.01.2024
1.123
A+
A-

Batman, son yıllarda Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehirlerinden biri haline geldi. Bu büyümeyle birlikte, şehrin yeşil alan ihtiyacı da arttı. Bu ihtiyacı karşılamak için, Batman Belediyesi Batman Çayı kıyısında İstiklal Parkını inşa etti.

Batman’ın en büyük ve modern parklarından biri olan İstiklal Parkında, her yaştan insanın eğlenebileceği ve dinlenebileceği birçok aktivite alanı ve olanak bulunuyor.

İstiklal Parkını ziyaret edenler, parkın genişliğini ve güzelliğini görünce adeta büyüleniyor.

İstiklal Parkı’nın inşasına öncülük eden Batman Çayı Islahı Projesi’nin temeli, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in katılımıyla 28 Kasım 2012 Çarşamba günü düzenlenen bir törenle atılmıştı.

Bu proje, Batman Çayı’nın çevresini daha yaşanabilir hale getirmek ve kentin turizm potansiyelini artırmak için hayata geçirilmişti.

Batman Çayı kıyısındaki İstiklal Parkı ile yaklaşık 200 dönümlük bir alan yeşillendirildi.

Kayyum Belediyesi, Batman’a Yeni Parklar Kazandırıyor…

Bu parklarla birlikte şehrin toplam yeşil alanı 480 bin metrekareye çıkacak. Bu da her Batmanlıya kişi başına 1 metrekare yeşil alan düşeceği anlamına geliyor.

Batmanlılar, İstiklal Parkı’nda hafta sonları yürüyüş, bisiklet, spor, piknik ve çocuk oyunları gibi aktivitelerle keyifli vakit geçiriyor. Park, Batman Çayı kıyısında yer alan ve 850 metre uzunluğunda yürüyüş parkuru, bisiklet yolu, süs havuzları, ağaçlar, aydınlatma direkleri, spor alanları, çocuklar için macera oyun grupları, barbeküler, piknik masaları ve sulu park oyun grupları gibi sosyal donatı alanlarıyla Batmanlıların yeni gözdesi haline geldi.

Batman’ın yeni cazibe merkezi haline gelen İstiklal Parkı, Batmanlıların hafta sonları keyifli vakit geçirmek için uğradıkları bir mekân haline geldi.

Emeği Geçenlere Teşekkürler…

İstiklal Parkı’nın inşasında, Batman Belediyesi çalışanları başta olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir önceki vali ve belediye başkan vekili Hulusi Şahin ve mevcut vali ve belediye başkan vekili Ekrem Canalp’in önemli katkıları olmuştur.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstiklal Parkı’nın inşasına öncülük eden Batman Çayı Islahı Projesi’nin finansal desteğini sağlamıştır. Bir önceki vali ve belediye başkan vekili Hulusi Şahin, parkın planlanması ve inşasında önemli bir rol oynamıştır. Mevcut vali ve belediye başkan vekili Ekrem Canalp, parkın tamamlanması ve hizmete açılması için gerekli çalışmaları yürütmüştür.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman Belediyesi, bir önceki vali ve belediye başkan vekili Hulusi Şahin ve mevcut vali ve belediye başkan vekili Ekrem Canalp’e, İstiklal Parkı’nın inşasına sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ederiz.

Batman’a böylesine güzel bir park kazandırdıkları için kendilerine minnettarız.

Parkın gelecekte de kentin önemli bir değeri olmaya devam etmesi için, parkta bulunan kişilerin birbirlerine karşı nazik davranmaları, personelin gelen misafirleri kendi evindeymiş gibi ağırlaması, güvenliğin sağlanması ve otopark sorununun çözülmesi gibi hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, parkın korunmasına ve sürdürülebilirliğine katkı sağlayabilmesi için araçlardan ücret alınmalı ancak parkın doğal güzelliğini ve huzurunu yansıtan yayalardan kesinlikle ücret alınmamalıdır.

Parkta bulunan kişilerin birbirlerine karşı nazik davranması, parkın huzurlu ve güvenli bir ortam olmasını sağlayacaktır. Güvenlik güçlerinin de parkta devriye gezerek güvenliği sağlaması önemlidir. Ayrıca, araç park sorununun çözülmesi için, Batman Belediyesi tarafından yeni oto parkların inşa edilmesi ve mevcut parkların genişletilmesi gibi çalışmalar yapılabilir.

İstiklal Parkı’nın düzenli olarak temizlenmesi, bakımının yapılması ve güvenliğinin kurumsal olarak sağlanması, vatandaşların parkı daha rahat ve güvenli bir şekilde kullanmasını sağlayacağı gibi, parkın uzun yıllar boyunca kullanılmasına katkı sunacaktır.

Batman Belediye’sinin parkın daha çekici hale gelmesi için Parka yeni aktivite alanları ve hizmetler kazandıracağından kimsenin şüphesi olmasın.

İstiklal Parkı, Batman’ın çehresini değiştiren ve kente yeni bir değer kazandıran önemli bir projedir. Parkın, Batmanlılar için önemli bir yaşam alanı ve sosyal buluşma noktası olması dileğiyle…

Kalın sağlıcakla…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.