KUR’AN’DAN DERSLER – 1: OKU!

Yayınlama: 29.04.2024
Düzenleme: 28.04.2024 19:31
A+
A-

Kur’an’ın bildirilen ilk ayeti, “Oku” emriyle başlar. Tabi ilk alacağımız ders de ‘Okumak’ olmalıdır.

 “Yaratan Rabbinin adıyla oku!” Alak-1

 “Oku” ama sadece ezber değil. Anlayarak, tefekkür ederek oku. Şekle takılı kalma, esas olan sebep ve manayı oku ve anla. Okuyarak, sebep ve varlığı yaratanı gör. Bütün önyargılardan, batıl ideolojilerden arınmış olarak, Allah adıyla ve Allah için hakikati oku ve anlamaya çalış. Onları yaratan Rabbinin yarattığı orijinal şekliyle anlamaya çalış. Ve doğru okumayı ve anlamayı besleyen, Kur’an’da “Akletmeyi, düşünmeyi, tefekkür etmeyi” emreden onlarca ayet var.

1 – Önce kendini oku ve anlamaya çalış. Nerden geldin, seni kim yarattı ve bu kadar özel yarattı. Gözbebekleri ve parmak izlerinin bir benzeri yok. Bir kalbin, dilin, gözün, böbreklerin mükemmel işleyişini düşün! Yüzyılların bilgi birikimiyle ve binlerce kalifiye elemanla kurulmuş ve işletilen rafinerilerde bile sürekli arıza ve bakımlar yapılmakta. En modern rafinerilerden çok daha mükemmel işleyen Böbrek ve Bağırsaklarına bu mükemmel aklı ve işleyişi veren kimdir?

Bunca okul,  Bürokrat, öğretmen, kurum ve güvenlik güçlerine rağmen, devletler sosyal adaleti ve paylaşımı sağlayamamaktadır.

Peki, senin yiyip içtiklerini, ihtiyaca göre organlarına paylaştıran ve gönderen kimdir?

Yediklerini işleyip ayrıştırdıktan sonra, ihtiyaca göre başındaki saça ve ayağındaki tırnağa kadar bölüştürmeyi kim yapıyor? Mide, Böbrek, Bağırsaklardaki bu ayrışma, paylaşma ve iletişimi belirleyen kimdir?

2 – Kâinatı oku! Koskoca dünyanın ısı ve ışık ihtiyacını karşılayan Güneşi düşün. Minnet etmiyor, ücret ve bakım istemiyor. Güneşin veya gecenin olmadığını düşün! Güneşin dünyaya biraz daha yakın veya daha uzak olmasını düşün!

Aynı toprakta ve aynı suyla beslendikleri halde, birbirlerinden farklı tatlarda yetişen yüzlerce farklı sebze ve meyveyi düşün! Kışın kuruyan ağaçların, ölen tabiatın Baharda renk renk canlandığını düşün! Bir çekirdekte korunan ağacı düşün! Mevsimleri, Tabiat kanunlarını ve bunlara bu düzeni vereni düşün!

3 – Sonra Kitabı oku ve düşün! Öyle bir kitap ki, ‘Hayatı Kullanma Kılavuzudur.’ Rabbini tanıma, şahsiyetini geliştirme, toplumsal Adalet ve güveni sağlayacak Anayasal güvencedir. Sizi zararlardan koruyacak ve iyiliklere ulaştıracak, doğruyu gösterecek Hayat Rehberidir. 

O, Hak ile batılı, doğru ve yanlışı birbirinden ayıran Furkan’dır. İlim ve tefekkür kitabıdır. İnanıp uyanlara, doğru yolu gösteren rehberdir. Putlara, tağutlara, heykellere, lider ve ideolojilere, nefse, şehvet ve şöhrete, mal ve makama esaretten kurtaracak Özgürlük yoludur.

Adalet ve Kardeşlik rehberidir. Şahsiyeti olgunlaştırma, Güzel ahlak ve nezaket eğitimidir. Moral ve güçtür, gönüllere şifadır…

Kur’an’a uydukça bu faydaları görürüz. Uymayınca da bu günkü gibi ellerimizle sebep olduğumuz sorunların altında eziliriz. Aldığınız malzemenin üzerinde kullanma kılavuzu verilir. Ona uydukça malzemenizin ömrü uzun olur. Ama malzemeyi yerinde kullanmaz, uygun olmayan amaç ve şartlarda kullanırsanız; düşük voltajlı cihaza yüksek voltaj verirseniz, bilakis siz sorunun sebebi olursunuz. Aynı şekilde Allah’ın doğru bir yaşam için fıtratımıza yerleştirdiği hasletleri doğru kullanmak ve Kur’an’ı anlayıp yaşamak gerekir. İnsanlık olarak, dünya ve ahretimizi cennete çevirecek Kur’an’ı doğru anlamaya ve Resulüllah’ın uyguladığı gibi yaşamaya gayret etmeliyiz.

Doğru okuma ve doğru yaşam için mutlaka Kur’an’ı anlamaya ve yaşamaya gayret etmeliyiz. Akıl ve vicdanlarımızı doğru kullanmalı, Kitap ve kâinat üzerinde tefekkür etmeliyiz.    

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.