BARO BAŞKANI ŞENSES’TEN DEM’E YAPILAN BASKINA TEPKİ

Baro Başkanı Av. Erkan Şenses, yaptığı basın açıklamasıyla önceki gün DEM Partisine yapılan Polis baskınına tepki gösterdi.

BARO BAŞKANI ŞENSES’TEN DEM’E YAPILAN BASKINA TEPKİ
Yayınlama: 25.04.2024
A+
A-

Baro Başkanı Av. Erkan Şenses açıklamasında “TBMM’de 3. büyük sandalye çoğunluğuna sahip DEM Parti’nin Batman il binasına isimsiz bir ihbar maili nedeniyle dün polis baskını yapılarak arama işlemi icra edildi. Yargı makamlarının isimsiz bir ihbar mailine dayanarak başkaca bir araştırma yapmadan bir siyasi partinin il binasına yönelik arama kararı vermesi hukuki güvenlik ve siyasi partilerin örgütlenme özgürlüğü hakkı açısından kabul edilemez olup yargı-kolluk ilişkileri açısından da sorunlu bir ilişkiye işaret etmektedir.

Bir öneride bulunmak gerekirse:  TBMM’nin bir yasal değişiklik yaparak TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin il binalarında arama yapılabilmesini TBMM Başkanı veya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın iznine tabi tutması gerekmektedir. Ancak yurttaşları ve diğer kurumları kim koruyacak sorusu haliyle akla geliyor? En öncelikli husus tarafsız ve bağımsız yargının varlığı! Yargının tarafsız ve bağımsızlığı sağlanmadıkça kimsenin hukuk güvenliğinden söz edilemez” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.