MÜSİAD “TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR”

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Batman Şube Başkanı İrfan Özdemir, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından açıklanan dönemsel büyüme hakkında açıklamalarda bulundu.

MÜSİAD “TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR”
Yayınlama: 31.05.2024
A+
A-

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Batman Şube Başkanı İrfan Özdemir “2023 yılında göstermiş olduğu büyüme performansı ile pozitif ayrışan Türkiye ekonomisi 2024 yılının ilk çeyreğinde %5.7 oranında büyüyerek başarısını sürdürmüştür. Böylece iklim değişikliği, salgın hastalıklar, finansal ve ekonomik şoklar ve savaşların gölgesinde geçen son 15 çeyrek boyunca aralıksız büyüme kaydeden Türkiye ekonomisi pozitif büyümeye devam etti.

Türkiye’nin söz konusu büyüme oranıyla G20 ülkeleri içerisinde 1 sırada yer aldığı bu dönemde öncü ekonomilerden Çin %5,3 ABD %2.9 Fransa ekonomisi %1.1 avro bölgesi %0.4 İngiltere ise yalnız %0.2 büyürken Almanya ve Japonya ekonomisi ise yüzde 0.2 küçülmüştür. Bu çerçevede milli ekonomimizin ilk çeyrekte yüzde 5,7 oranında büyümüş olması takdiri hak eden bir gelişme olmuştur. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi önümüzdeki 4 senelik seçimsiz takvim ekonomiye odaklanmak için oldukça önemli bir fırsattır. Fiyat istikrarının sağlanması kalıcı ve düşük enflasyon cari açığın sürdürülebilir bir şekilde azaltılması ve milli disiplinin hedeflerimize yönelik adımlarımızı daha sağlam atmalıdır” dedi.

Başkan Özdemir “MÜSİAD olarak yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme oranının 2024 yılının geneli için çok büyük bir motivasyon kaynağı olacağına inanıyoruz, Türkiye ekonomisinin üretim ihracat ve istihdam odaklı büyüme sürecinin devam edeceğine olan inancımız tamdır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.