31 MART SEÇİMLERİNDE BATMAN’DA AK PARTİ’NİN GÜÇLÜ ALTERNATİFLERİ

Yayınlama: 10.12.2023
Düzenleme: 24.12.2023 03:07
49
A+
A-

‘Gazetecinin bildiğini vatandaş bilmeli’ sözü, gazeteciliğin temel ilkelerinden biridir.

Bu söz, gazetecilerin toplumdaki önemli olayları ve gelişmeleri doğru ve tarafsız bir şekilde kamuoyuna duyurma sorumluluğunu vurgulamaktadır.

‘Gazetecinin bildiğini vatandaş bilmeli’ ilkesine istinaden AK Parti Batman İl Teşkilatında çevrimiçi temayül sonrası konuşulan bilgileri ve yorumları sizlerle paylaşarak, yerel siyasi kulislerde konuşulanları daha iyi anlamanıza yardımcı olmaya çalışacağım. 

26 Kasım 2023 tarihinde Batman için en doğru Belediye Başkan adayını bulmak amacıyla fikrini sandığa yansıtan AK Parti Batman delegelerinin; aday adaylarının vaatlerine, aday adayı olmayanların ise deneyimlerine ve geçmişlerine göre karar verdiği söylenebilir.

Kulis bilgisine göre, 31 Mart 2024 seçimleri için AK Parti Batman İl Teşkilatında Batman Belediye Başkanlığı aday adaylığı için yapılan e-temayül yoklaması sonuçları şu şekilde oldu:

Mevcut İl Başkanı Abdullah Akif Gür temayülde birinci sırada yer alırken, İbrahim Halil Kırşan Akif Gür’e yakın bir oy alarak ikinci, Halil Özdemir ise üçüncü sırada yer aldı.

Akif Gür Belediye Başkan Adayı Olur mu? 

AK Parti kulislerinde temayülden birinci çıkan Akif Gür’le ilgili iki farklı senaryo konuşuluyor.

İlk senaryoya göre delegelerin büyük çoğunluğu Akif Gür’ün siyasi hayatını Batman Belediye Başkanlığıyla taçlandırmasını istiyor.

İkinci senaryoyu savunanlar ise, ‘delegelerin büyük çoğunluğu mevcut yönetimden rahatsızlığını göstermiştir’ ifadesini kullanıyor.

Kulis bilgisinin birinci senaryoya göre doğru olduğu varsayılırsa, Gür’ün, 2024 yerel seçimlerinde AK Parti’den Batman Belediye Başkanı adayı olacağı konuşuluyor.

Kulis bilgisinin ikinci senaryosunun doğru olduğu varsayılırsa, AK Parti’nin Batman’da seçimi kazanma şansını artırmak için yeni ve toparlayıcı bir il başkanı ile güçlü bir Belediye Başkanı adayına ihtiyaç duyulduğunun işareti veriliyor.

Bunlara ilaveten İl Başkanı Akif Gür’ün AK Parti genel merkezine Batman Belediye Başkanlığı için hazır olmadığını söylediği iddiası konuşuluyor.

Bu iddiaya mesafeli yaklaşmak gerekiyor. Zira Gür’ün deneyimi, bilgi ve tecrübesi bu iddiaya temkinli davranılmasını zorunlu kılıyor.

Ancak bu iddia doğruysa, AK Parti’de bir il başkanının Genel Merkeze Belediye Başkanlığı için hazır olmadığını iletmesi, bir siyasetçi için siyasi intihar sayılabilir.

Güçlü Bir Alternatif: İbrahim Halil Kırşan 

İbrahim Halil Kırşan’ın, İl Başkanı Akif Gür gibi Batman Belediye Başkan adaylığı için herhangi bir başvurusunun veya talebinin olmadığını biliyoruz. 

Batman Belediye Başkan aday adayı olmadığı halde İbrahim Halil Kırşan’ın çok yüksek bir oyla ikinci sırada yer alması, AK Parti’nin Batman’da güçlü bir alternatife sahip olduğunu gösteriyor.

Temayül sonuçlarının doğru olduğu varsayılırsa, İbrahim Halil Kırşan’ın AK Parti Batman İl Teşkilatında önemli bir güce ve destekçi kitlesine sahip olduğunu söyleyenleri dikkate almak gerekir.

AK Parti’de her seçim öncesinde yapılan temayül yoklamasının amacı, parti üyelerinin aday adayları hakkındaki kanaatini genel merkeze yansıtmasıdır.

Dolayısıyla hangi sebeple olursa olsun İbrahim Halil Kırşan’ın temayül yoklamasında ikinci sırada yer alması ya genel merkez tarafından yüksek bir olasılıkla aday gösterileceğini veya önemli bir kesimin desteğini alabilmesi için seçim sürecinde sahaya sürülerek daha aktif bir görev alacağını gösteriyor.

Partinin dinamiklerini canlı tutmak için güçlü alternatiflerin önemini ortaya çıkaran e-yoklama temayül sonucu, 31 Mart 2024 seçimlerinde AK Partiyi Batman’da daha ileriye taşımak için önemli bir fırsat olarak kabul edilebilir.

Genç Siyasetçi Halil Özdemir: 

Batman’ı kimlik istismarı yoluyla meşgul eden siyasetin kuşatmasından kurtarmayı öncelikli hedeflerinden biri olarak gördüğünü belirten genç siyasetçi Halil Özdemir, Adaylık gerekçesini, hem büyüdüğü şehre olan gönül borcunu ödemek hem de AK Parti’nin Türkiye Yüzyılı vizyonuna katkı sağlayacak projelere imza atmak olarak açıklamıştı.

Temayül sonuçlarının doğru olduğu varsayılırsa, genç bir siyasetçi olarak Batman’a hizmet etmek için aday olduğunu ve şehri daha iyi bir geleceğe taşımak için çalışacağını ifade eden Halil Özdemir’in aday adaylığı, delegenin önemli bir kısmı tarafından geçer not aldı.

AK Parti kulisleri, genç siyasetçi Halil Özdemir’in Batman’da iz bırakan eski siyasetçilerden biri olan Faris Özdemir’in oğlu olması hasebiyle ve aday gösterilmesi durumunda, babasının bilgi, deneyim ve tecrübelerini, AK Parti’nin Türkiye Yüzyılı vizyonuna katkı sağlayacak projeleriyle harmanlayıp Batmanlıların yararına kullanacağını düşünüyor.

AK Parti’nin Batman İl Teşkilatında yapılan temayül yoklamasının sonuçlarını, delegelerin teşkilata karşı bir küskünlüğü olarak görenleri dikkate almak gerekiyor.

Bu küskünlüğün temelinde yatan sebebi bulmak için görüştüğümüz bazı delegeler, teşkilatın yerel sorunları çözmede yetersiz olduğunu, istişare kültüründen uzaklaştığını, parti içi demokrasiyi yeterince sağlamadığını ve parti tabanıyla iletişim kurmakta zorlandığını düşünüyor.

Bu küskünlük, temayül yoklamasında da kendini gösterdi. Delegeler, mevcut İl Başkanı Akif Gür’e oy verirken, İbrahim Halil Kırşan’a da önemli bir destek verdi.

Bu vesileyle temayül yoklamasına katılmadığı ve aday adayı olmadığı halde İbrahim Halil Kırşan’ın, AK Parti Batman İl Teşkilatında çok önemli bir güce sahip olduğu görüldü.

AK Parti Batman il temayülünde delegeler hem güçlü alternatifleri ortaya çıkarmış hem sahiplenmiş hem de partinin geleceği için önemli gördüğü fırsatları desteklemiştir.

AK Parti Batman İl Teşkilatının, delegelerin ve parti tabanının küskünlüğünü gidermesi için hızlı ve önemli adımlar atması gerekiyor. Teşkilat, behemehâl parti tabanıyla iletişim kurmayı kolaylaştıracak çalışmalar yapmalı diyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bu adımlar atılmazsa, AK Parti’nin Batman’da 2024 yerel seçimlerinde başarılı olma şansı azalacaktır.

Kalın sağlıcakla…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.