TARİHİ MEZARLAR ZİYARET EDİLDİ

Kozluk Kaymakamı Ekrem Güngör, Alıçlı Köyünde bulunan Tarihi Mezarlık alanında incelemelerde bulundu.

TARİHİ MEZARLAR ZİYARET EDİLDİ
Yayınlama: 29.04.2024
Düzenleme: 15.05.2024 12:33
A+
A-

Kozluk Kaymakamı Ekrem Güngör, tarihi mezarlığın ilçemizin önemli tarihi noktalarından biri olduğunu ve mezar taşlarında çocuk, insan, güneş figürleri ile farklı dillerde yazılmış yazıların olduğu mezar taşlarından oluşan alanının restore çalışmalarının başlatılması için çalıştıklarını ve bu kapsamda il kültür ve turizm müdürlüğü ile Gap idaresini proje sunduklarını belirtti.

Mezarlık alanında İslami Dönem mezar taşlarının yanı sıra yazısız mezar taşları ile herhangi bir din veya etnik grupla ilişkilendirilemeyen mezar taşları da yer almaktadır. Üzerinde farklı geometrik şekiller, insan figürleri ve çeşitli nesneli bezeme örnekleri bulunan mezar taşlarında, yazının kullanılmaması bunların kökenleri hakkında somut bilgi sunmamaktadır. Nesneli figürlerin bir kısmı askeri eşya örneklerini andırmasından dolayı bunları çevre illerde (Cizre, Mardin, Tunceli, Siirt v.b) bulunan İslam dönemi mezar taşlarına yaklaştırmakta ve en azından bir kısmının İslami mezar taşı olduklarını düşündürmektedir. Mezarlık alanında büyük oranda tahribat söz konusudur. Mezar taşlarının çoğu yerinden çıkmış ya da olduğu yerde devrilmiştir. Eski mezarlığın hemen güneyinde modern dönem mezarlığı mevcuttur.

Tarihi Mezarlık alanında incelemelerde bulunan  Kaymakam Ekrem Güngör’e GAP İdaresi Proje Uzmanı Kasım Bağlam ve Batman müze müdürlüğü personeli Restroratör Veysel Ağrak eşlik etti.

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.