ODUNCU, YAŞANAN KAZALARI SORDU

DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, ilimizde yaşanan trafik kazaları hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na soru önergesi sundu.

ODUNCU, YAŞANAN KAZALARI SORDU
Yayınlama: 14.05.2024
A+
A-

Batman’da meydana gelen ölümlü trafik kazalarını hatırlatarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na soru önergesi veren DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu “23 Nisan’da meydana gelen trafik kazasında Berfin Günenç, Elif Erpolat ve Zelal Sevdi isimli yurttaşlar ağır bir şekilde yaralanmış, Berfin Gönenç 7 Mayıs 2024’de hayatını kaybetmiştir. Kaza; bir alışveriş merkezinin önünde, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu ve trafik kazalarının sık yaşandığı bir bölgede gerçekleşmiştir. Daha önce de aynı bölgede birçok kaza yaşanmış, birçok yurttaşımız yaralanmış ve maalesef bazı yurttaşlarımız hayatlarını kaybetmişlerdir.

Bu mevkide gerçekleşen en büyük kazalardan biri de 2021 yılında yaşanmış, kazada çocuk arabasındaki 2 ve 3 yaşlarındaki çocuklarını kurtarmak için insan üstü bir çaba gösteren Songül Şengül isimli yurttaşımız yaşamını yitirmişti. Kazadan sonra bu mevkide bulunan yaya üst geçidine asansör yapılacağı dönemin il yöneticileri tarafından ifade edilmesine rağmen henüz bu yönlü bir çalışma yapılmamıştır. Bunun yerine kazadan sonra ilgili yere trafik lambası ve yaya geçidi yapılması tercih edilmiştir. Ancak gelinen noktada bu tedbirin kazaların önünü alamadığı acı bir şekilde ortaya çıkmıştır” dedi.

Milletvekili Oduncu, soru önergesinde “1- Batman il merkezi içindeki hız sınır bölgelerini ve trafik uyarı işaretleri hakkında yeni bir düzenleme yapmayı planlıyor musunuz?

2- Batman’da yaya güvenliği için hangi tedbirler alınmaktadır?

3- Kent genelindeki üst geçitlerin hepsinde eğimi dik olan merdivenler yapılmıştır. Bundan dolayı yayalar yaya geçitlerini daha az tercih etmekte, yaşlılar, engelli bireyler ve pusetli ebeveynler ise yaya geçitlerini hiç kullanamamaktadır. Yaya üst geçitleri uluslararası standartlara göre dizayn edilecek midir?

4- Batman’da yaya üst geçitlerinde rampa veya asansörün bulunmaması kent trafiğini olumsuz etkileyerek insan yaşamını tehlikeye atmaktadır. Bu konu hakkında herhangi bir çalışmanız var mıdır? Varsa bu çalışmalar nedir?

5- Batman’da trafik kazalarını önlemek için Bakanlığınızın yaptığı çalışma var mıdır?

6- Batman’da trafiğin rahatlaması için ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

7- Batman’da ulaşımda sorun yaşayan mahalleler hangileridir? Bu mahallelerin sorunları giderilecek midir?

8- Batman’da son 10 yılda hangi bölgelerde kaç trafik kazası olmuştur, kaç kişi yaralanmış ve hayatını kaybetmiştir?” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.