MÜDÜRLERLE AYLIK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Ortaöğretim Kurum Müdürleri Aylık Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran başkanlığında gerçekleşti.

MÜDÜRLERLE AYLIK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Yayınlama: 31.05.2024
A+
A-

Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen Mayıs Ayı Okul Müdürleri Aylık Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısına İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Şube Müdürleri Akın ARI, Emrullah Aslan, Ömer Toprak, Hacı Arslan ve Ortaöğretim Kurum müdürleri katıldı.

Toplantı İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran’ın konuşmasıyla başladı.

” LİSELERE EDEBİYAT ATÖLYELERİ KURULACAK”

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredat ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda, liselere edebiyat atölyeleri kurulacağını belirten İl Müdürü Kurtaran, bu yönde çalışmalara başladıklarını ifade etti.

EDEBİYAT ATÖLYELERİ İLE UYGULAMALI EĞİTİM

İl Müdürü Kurtaran, öğrencilerin dinleme ve okuma metinlerini tahlil etmeyi öğreneceklerini ve edindikleri bilgi ve beceriyi edebiyat atölyelerinde konuşarak ve yazarak uygulamalı bir şekilde sergileyeceklerini belirtti. Türk dili ve edebiyatı öğretiminin sadece sınıf içi etkinliklerle sınırlı kalmayacağını, sınıf dışına ve günlük hayatın her safhasına yayılan uygulamalarla aşamalı bir süreç olarak gelişeceğini vurguladı. Bu nedenle, dersle ilişkili sınıf dışı etkinlik ve görevler tasarlanacak ve bu sürece ailelerin de katılımı desteklenecek. Ayrıca, bu atölyelerin öğrencilerin yaratıcı yazma ve eleştirel düşünme becerilerini geliştireceğine dikkat çekti.

KİTAP VE OKUMA ALTYAPIMIZ GÜÇLENİYOR

İl Müdürü Kurtaran, şehrimizin kitap ve kitap okuma noktasında çok iyi bir yerde olduğunu ifade ederek bu muazzam altyapıyı edebiyat atölyeleriyle taçlandıracaklarını belirtti. Kitap okumanın, bireylerin düşünme yetilerini geliştirdiğini, kelime dağarcığını zenginleştirdiğini ve kültürel birikimi artırdığını vurgulayan İl Müdürü Kurtaran “Okuma alışkanlığı kazandırdığımız öğrencilerimiz, bilgiye ulaşma ve kullanma becerilerinde de büyük bir avantaj elde edeceklerdir.” dedi. Kitap okuma alışkanlığının, öğrencilerin akademik başarılarını artırmanın yanı sıra, onları hayata daha donanımlı ve bilinçli bireyler olarak hazırladığına dikkat çekti.

İl Müdürü Kurtaran, ailelerin bu süreçteki rolüne de değindi. Edebiyat atölyeleri ve sınıf dışı etkinliklerin, öğrencilerin eğitimine ailelerin katılımını gerektirdiğini vurguladı. Ailelerin, çocuklarının okuma alışkanlıklarını desteklemeleri ve onlarla birlikte kitap okuma etkinliklerine katılmaları gerektiğini belirtti. “Eğitim, sadece okulda değil, evde ve toplumda da devam eden bir süreçtir. Ailelerin desteğiyle bu sürecin daha verimli ve etkili olacağına inanıyoruz” dedi.

İl Müdürü Kurtaran, toplantıda ayrıca tasarruf tedbirlerini ele alıp, bu konuda gerekli çalışmaların yapılmasını istedi. İl Müdürü Kurtaran, tasarruf tedbirlerinin eğitim bütçesinin etkin ve verimli kullanımı açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Eğitim kurumlarının mevcut kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan İl Müdürü Kurtaran, bu doğrultuda yapılacak çalışmaların eğitim kalitesini de olumlu etkileyeceğini ifade etti.

Toplantıda EBAP projesine de değinen İl Müdürü Kurtaran, projenin değerlendirme aşamasına geçtiğini ve şimdiye kadar elde edilen kazanımlardan memnuniyet duyduğunu belirtti. EBAP projesinin, şehrimizin eğitimine önemli katkılar sağladığını ifade eden İl Müdürü Kurtaran, bu proje sayesinde eğitimde yenilikçi yaklaşımların benimsendiğini ve öğrencilere daha kaliteli eğitim imkânları sunulduğunu söyledi.

İl Müdürü Kurtaran, ilimizde bulunan ve yeni açılması planlanan Tasarım ve Beceri Atölyelerinin önemine de vurgu yaptı. Bu atölyelerin, öğrencilerin yeteneklerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine büyük katkı sağladığını belirtti. Öğrencilerin, teorik bilgilerini pratiğe dönüştürerek daha donanımlı bireyler olarak yetişmelerinin hedeflendiğini ifade eden İl Müdürü Kurtaran, atölyelerin öğrencilerin yaratıcı düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirdiğini söyledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.