MEVSİMLİK İŞÇİLER İÇİN GENELGE YAYINLANDI

Cumhurbaşkanlığı tarafından mevsimlik tarım işçilerine sunulacak hizmetleri düzenleyen yeni genelge yayımlandı. DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, genelgenin mevsimlik tarım işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarını iyileştireceğine dair umutlarını ifade etti.

MEVSİMLİK İŞÇİLER İÇİN GENELGE YAYINLANDI
Yayınlama: 30.04.2024
A+
A-

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile mevsimlik tarım işçilerinin yaşam alanları, sağlık, eğitim, ulaşım, güvenlik, istihdam ve sosyal güvenlik gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor.

Ekmen, bu genelgenin önceki yıllarda yayımlanan 2010 ve 2017 tarihli Başbakanlık genelgelerinin bir güncellemesi olduğunu belirtti ve “Cumhurbaşkanlığı sisteminin beşinci yılında bu genelgenin yayımlanmış olması, uzun süredir süregelen bir sorunun çözümüne yönelik önemli bir adım olabilir.

Bürokratik sorumluların bu genelgeyi etkin bir şekilde uygulamalarını yakından takip edeceğiz. Yeni genelgede belirtilen, valiliklerce geçici yerleşim alanları oluşturulması, sağlık ve eğitim hizmetlerinin iyileştirilmesi, trafik denetimlerinin artırılması ve sosyal güvenlik ile ilgili düzenlemeler, mevsimlik tarım işçilerinin yaşam kalitesini artıracak önlemler arasında yer alıyor. Ayrıca, çocuk işçiliği ile mücadele ve eğitimde fırsat eşitliği sağlama yönünde atılacak adımlar, bu genelgenin kapsamında özel bir önem taşıyor” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.