DOÇ DR. KÖKSOY’DAN İMZA GÜNÜ TEŞEKKÜRÜ

Batman Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fulya Köksoy, 14 Şubat’ta Batman Park AVM D&R Store’de okurlarıyla bir araya geldi.

DOÇ DR. KÖKSOY’DAN İMZA GÜNÜ TEŞEKKÜRÜ
Yayınlama: 15.02.2024
113
A+
A-

Batman Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fulya Köksoy “Çok heyecanlıyım ve inanılmaz mutluyum. Batman Park’ta ki D&R Store’de okuyucularımızla bir araya geldik. Hakikaten çok uzun zamandır beklediğim ve hayalini kurduğum bir an idi; bu hayalim gerçek oldu. Tabii ki yolum daha çok uzun. Başta öğrencilerim için ve bir bütün olarak hayatımın dönüm noktası olan ‘Batman Şehri’ için daha yapacağım çok şey var. Bu noktada hiçbir şekilde vazgeçmeden çaba göstermeye, emek harcamaya devam edeceğim” dedi.

Batman Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fulya Köksoy “Kitaplarımın içeriklerinden de kısaca bahsetmek istiyorum.  Uluslararası ilişkiler bölüm hocası olarak kitaplarım uluslararası ilişkilerle alakalı. Bunlardan biri devletlerin ve uluslararası örgütlerin küresel ve bölgesel politikalarının analiz edildiği bir çalışma. Bir diğeri, siber güvenliğin odak noktası hâline getirildiği bir çalışma. Bildiğiniz üzere günümüzün en önemli alanlarından bir tanesi siber güvenlik. Devletler ve uluslararası örgütler siber güvenlik alanında ne gibi politikalar takip ediyorlar? Bu soruların üzerinde durulması, analiz yapılması önem teşkil ediyor. Nitekim bilgi ve iletişim teknolojilerinin çığır açan bir boyutta gelişmesi zarfında içinde bulunduğumuz dijital çağ, bir taraftan avantajları getirirken diğer yandan riskleri de taşıyor. Siber riskler sadece devlet ve uluslararası örgütleri değil bireyleri de derinden etkilemekte. Bu  noktada özellikle bireylerin siber risklerden etkilenen en zayıf ve hassas halka olduğunu söylemem yanlış olmayacaktır. İşte tam da bu noktada dijital vatandaşlık kavramının önemi ön plana çıkıyor. Bununla beraber, bir diğer çalışmamın adı “Çatışma Çözümü” ki iç silahlı çatışma sorunu daha bütüncül bir perspektiften ele alırsak “terör sorunu” biliyorsunuz Türkiye’nin de geçmişten günümüze  gelen çok önemli bir problemi. Terör dediğimiz zaman, bunun bir şekilde(özellikle dış mihrakların etkisiyle) başarıyla çözülmüş örnekleri var, Kolombiya’da, Kuzey İrlanda’da  olduğu gibi.  Söz konusu kitabımda teorik ve pratik düzeyde bu konuları ele aldım. Bir diğeri çalışmam, Amerika-Çin İlişkileri üzerine. Naçizane uzun zamandır Çin Halk Cumhuriyeti üzerine çalışıyorum. Hatta Yükselen Bir Güç: Çin Halk Cumhuriyeti, Çin Dış Politikası bağlamında lisans ve yüksek lisans dersleri vermekteyim.

Ayrıca imza günümde yer almayan yabancı dilde yazılmış kitaplarım da bulunmakta. En son çıkan kitabım ise ‘Şah Mat’. Avrupa Birliği ve Rusya arasındaki enerji ilişkilerini konu alıyor.  Son olarak, bir de şiir kitabım var. Şiir kitabımda tabii ki aşk ve aşkın kutsallığıyla beraber içinde taşıdığı derin sorunsallık üzerine şiirler olmakla beraber, Allah rahmet eylesin; Şenay Aybüke’ye ve bir tarfik kazasında kaybettiğim yakın arkadaşım Emre Devecioğlu’na yazdığım şiirlerim bulunmakta. Öte yandan, benim biriciğim şuan cennetten büyük bir ihtimalle beni gören dedeme yazdığım şiirlerim var. Diğer yandan, anneannemin de dedeme yazmış olduğu bir-iki şiire bu kitabımda yer verdim. Sanırım şiir yazma konusu, bizde anneanneden anneye, anneden bana geçmiş kalıtımsal  bir durum, çünkü  annemin de bir şiir kitabı bulunmakta. Şiir yazmak gerçekten büyüleyici bir şey. Çünkü sizler de takdir ederseniz ki bambaşka bir dünyaya gidiyorsunuz. Şiir sadece sizin yaşadıklarınız üzerine değil, yaşamadıklarınız salt çevrenizden, yakınlarınızdan deneyimledikleriniz üzerine de yazılıyor. İşte tam da bu anda şiirlerin, edebiyatın büyüleyiciliği sizleri çevreliyor. Şiirleri yazmakla beraber, onları okuyarak hayatla buluşmalarını sağlamak da bir o kadar anlatılmaz bir heyecan.

Son olarak, Rabbim güç ve sağlık versin önümüzdeki süreçte gerçekleştireceğim harika bir etkinliğin de şimdiden haberini vermek isterim. Tarih: 30.04.2025. Yine çok özel bir gün. Çünkü doğum günüm. Doğum günümde olmasını planladığım bu etkinlikte, üstü kapalı ifade edeyim “bir şeylere” hayat vereceğiz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.