DİYARBAKIRYOLU 2025 YILINDA TAMAMLANACAK

Dem Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, son yıllarda kazaların merkezi haline gelen Batman Çayı Köprüsü üzerinde meydana gelen kazalara ve Batman genelinde ulaşımda yaşanan aksaklıklara dikkat çekmek amacıyla Nisan ayında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na cevaplaması için soru önergesi vermişti.

DİYARBAKIRYOLU 2025 YILINDA TAMAMLANACAK
Yayınlama: 04.06.2024
A+
A-

Milletvekili Oduncu’nun Batman Çayı üzerindeki kentin giriş-çıkış köprüsünde meydana gelen tahribatlar sürücülere zor anlar yaşatmaktadır. Bu yolda asfalt serimi ne zaman yapılacak sorusuna Uraloğlu şu yanıtı verdi “Diyarbakır- Batman Yolunun, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak yapımı için ihale yapılmıştır. İhale kapsamında tek köprü olan Batman Çayı Köprüsünün yanına 1×311 m uzunluğunda ikinci bir köprü de yapılacaktır. Yapım çalışmalarının, bütçe imkanları dahilinde 2025 yılı sonuna kadar köprü ile birlikte tamamlanması hedeflenmektedir. “

BATMAN OSB YOLU YATIRIM PROGRAMINA ALINDI

Milletvekili Oduncu’nun Batman’da ulaşım noktasında yaşanan sıkıntılara dair genel sorusuna ise Uraloğlu şu cevabı verdi: “Karayolları Genel Müdürlüğünce; Batman ilinde Batman- Hasankeyf, Batman OSB YOLU, Batman- (Silvan- Kozluk) Ayrım GAP Yolu, (Silvan-Baykan) Ayrım- Kozluk Yolu( Çetin Emeç Caddesi), Kozluk Şehir Geçişi, Beşiri Şehir Geçişi, Bekirhan Şehir Geçişi, Gercüş Şehir Geçişi ve Gercüş- Kırkat Göleti yollarında yapım çalışmaları 2024 yılı yatırım programında projelere ayrılan bütçe ödenekleri ve iş programı doğrultusunda devam etmektedir. Batman ilinde bulunan Tarihi Perpıra Köprüsünün restorasyon çalışmaları kapsamında 10 adet köprü ayağı ile ayaklar arasındaki zemin düşeme imalatları tamamlanmıştır. Köprü hattı boyunca jeordarla görülen ancak arazide tespiti yapılamayan torak altındaki ayaklar için Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden, Batman Müze Müdürlüğü Denetiminde Arkeolojik Araştırma Kazısı onayı alınmış olup, kazı çalışmaları devam etmektedir. Kazı çalışmaları sonrası oluşturulacak uygulama projelerinin onaylanmasına müteakip restorasyon çalışmalarına devam edecektir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.