CANPOLAT “BAYRAM’DA BESLENMEYE DİKKAT EDİLMELİ”

Batman İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Semih Canpolat, kurban bayramı için sağlıklı beslenme uyarılarında bulundu

CANPOLAT “BAYRAM’DA BESLENMEYE DİKKAT EDİLMELİ”
Yayınlama: 15.06.2024
A+
A-

Kurban Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Batman İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Semih Canpolat, bayramda sağlıklı beslenmeye dikkat çekti.

Müdür Canpolat, Kurban Bayramı’nda tatlı ve şeker tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığının arttığını belirtti. Özellikle bu dönemde, şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan Müdür Canpolat “Kurban Bayramı’nda özellikle kist hidatik hastalığına dikkat etmeliyiz. Hidatik kistler, insanların karaciğer, akciğer, dalak ve beyin gibi iç organlarında kistler oluşturarak ölüme sebep olabilir. Bu nedenle kurbanlık hayvanların kesinlikle veteriner hekim kontrolünden geçmiş, sağlıklı hayvanlar olduğuna dikkat edilmelidir” dedi.

“KAHVALTI YAPILMALIDIR”

Bayram sabahı kurban kesme telaşı olanların kahvaltı öğününü atlamaması gerektiğini vurgulayan Müdür Canpolat “Mümkün olduğunca kahvaltı yapılmalıdır. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için kalp-damar hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyonu olan kişiler, yağsız veya az yağlı etleri tercih etmelidir. Yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun miktarda et tüketirken çeşitlilik yaratmak için, diğer besin grupları olan süt (süt, yoğurt, ayran, peynir vb.) grubu, ekmek (tahıl, makarna, bulgur, pirinç) grubu, sebze ve meyve grubu ile aynı öğünde birlikte tüketmekte fayda vardır. Etin içindeki vitamin ve mineral kaybını önlemek amacıyla et pişirme tekniği olarak kızartma yerine haşlama veya fırınlama tercih edilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Batman İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Semih Canpolat, tüm vatandaşlara sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmeleri temennisinde bulundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.