BATÜ’DEN Pİ GÜNÜ KONFERANSI

Batmam Üniversitesinde Matematiğin en ikonik sabitlerinden birini kutlamak ve onurlandırmak için; π (Pi) günü dolayısıyla ‘Matematik ve Anlam’ adlı konferans gerçekleşti.

BATÜ’DEN Pİ GÜNÜ KONFERANSI
Yayınlama: 18.03.2024
A+
A-

Dairenin çevresinin çapına bölünmesiyle elde edilen bir sayı, matematik dünyasında sonsuzluğa uzanan hikâyenin başlangıcı olan Pi sabitinin ilk üç rakamı 3,14’e dayanarak 14 Mart’ta kutlanan bu günü üniversitemiz de unutmadı. Bugünün anlamına istaneden Batı Raman Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda “Matematik ve Anlam” adlı konferans gerçekleşti. Konferans Acil Yayınları Koordinatör ve Yazarı ve Deneme Deposu Yayınları Koordinatör ve Yazarı Mahsum Öztürk’ün anlatımlarıyla gerçekleşti. Konferans’a Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Sezgin, akademisyenler ile Batman Fen Lisesi ve Ted Koleji’nin öğrencileri katıldı.

MATEMATİĞİ ANLAMANIN ÖNEMİNİ ANLATILDI

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Demir, matematiğin sadece sayılarla ilgili bir konu olmadığını, aynı zamanda düşünme biçimimizi ve problem çözme yeteneklerimizi geliştirdiğini belirtti. Özelikle günümüzün teknolojiyle dolayısıyla matematiksel düşüncelerle dolu dünyasında matematiği anlamanın önemini öğrencilere aktardı.

MATEMATİK ÖĞRENCİLERE SEVDİRİLMELİ

Mahsum Öztürk gerçekleştirdiği konferansta matematiğin etimolojik kökenine inerek öğrencileri önce bu konuda bilgilendirdi sonrasında, eğitiminin daha etkili hale getirilmesi gerektiğini ve öğrencilerin matematik ile olan ilişkilerini olumlu yönde şekillendirmenin önemini vurguladı. Öğrencilere matematiği sevdirmenin gelecekteki başarıları için temel bir adım olduğunu belirtti Konferans sonunda Rektör Demir, Mahsum Öztürk’e hediyelerini takdim etti. Öğrencilerle birlikte çekilen hatıra fotoğrafı sonrasında program sona erdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.