“BARIŞ İÇİN, CEZASIZLIKTAN VAZGEÇİN”

İnsan Hakları Derneği Batman şubesi tarafından her hafta düzenlenen Barış Nöbeti’nin bu haftaki konusu ‘barış için, cezasızlıktan vazgeçin’ oldu.

“BARIŞ İÇİN, CEZASIZLIKTAN VAZGEÇİN”
Yayınlama: 07.01.2024
19
A+
A-

İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi tarafından yapılan açıklamada “İnsan Hakları Derneği Merkez Yönetim Kurulumuzun 2022 yılı Eylül ayında almış olduğu karar ile başlattığımız Barış Nöbetimizin 16.sını gerçekleştirmek üzere bir aradayız. Türkiye’de toplumsal barışın önünde engel olan kronik sorunların çözümüne ilişkin talep ile önerilerimizi güçlü bir biçimde kamuoyu ve muhataplarına ulaştırmaya çalıştığımız nöbet eylemimiz, hak mücadelesi ve barış çabamızda paydaş olduğumuz kurum ve kişilerin desteğiyle daha fazla güç kazanmakta; bu destek ve dayanışma, barışa olan inanç ve umudumuzu artırmaktadır.

İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı müessesinin uygulanamayacağı yönündeki evrensel hukuk kurallarına rağmen Türk Yargısı tarafından failleri cezasız bırakma amacıyla verilen bu kararların, hakları ihlal edilenlerin adalete erişimini engellediği gibi, ihlali yaratan kamu görevlilerini suç işleme konusunda cesaretlendirmektedir. Bu kararların Türkiye’nin toplumsal barışın inşa edilmesi yönündeki engellerden biri olduğunu özelikle vurgulamak isteriz. Zira geçmişte yaşanan ve etkisi hala devam eden bu ve benzeri olaylarda yaşanan ağır insan hakları ihlalleri faillerinin yargı eliyle cezasız bırakılması, yurttaşların güvenli bir gelecek tahayyül etmesine engel olmaktadır. Bu ayki barış nöbetimiz vesilesiyle bir kez daha tekrarlamakta fayda görüyoruz; Türkiye toplumunun şu an içinde bulunduğu tüm krizlerin tek çözümü, toplumsal barışını tesis etmekten geçmektedir. Toplumsal barışın tesisinin ilk adımı ise geçmişte yaşanmış ağır insan hakları ihlalleri ile yüzleşme, benzer ihlallere neden olacak güvenlikçi politikalardan vazgeçme, etkili, adil ve bağımsız yargı mekanizmaları oluşturmaktan geçmektedir. Son olarak; kalıcı bir toplumsal barışın sağlanması amacıyla: ‘barış için, cezasızlıktan vazgeçin’ diyoruz. Barış hakkını savunmaya devam ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.