“BAĞIMLILIKLAR HIZLA ARTMAKTADIR”

Batman Emek ve Demokrasi Platformu, uyuşturucu ve madde bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla  ‘Bağımlı Olma, Özgür Ol’ temalı bir basın açıklaması düzenledi.

“BAĞIMLILIKLAR HIZLA ARTMAKTADIR”
Yayınlama: 19.02.2024
A+
A-

Batman Turgut Özal Bulvarında Atatürk Parkı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını okuyan platform sözcüsü ve Petrol-İş Batman Şube Başkanı Veysel Kartal “Son yıllarda dünyada ve ülkemizde çocuk ve özellikle gençlerde madde kullanımı ve bağımlılık hızla artmaktadır” dedi.

Başkan Kartal “Alkol ve sigara kullananların yüzde 80 ‘inin ergenlik döneminde, uyuşturucu madde kullanımının ise çoğunlukla 20 yaş öncesinde başladığı tespit edilmiştir. Ülkemizde gençler arasında yapılan çalışmalarda, yarısından fazlasının sigara deneyiminin olduğu, yaşamında en az bir kez alkol kullanımı oranı yüzde 35-45, uyuşturucu madde kullanımında ise yüzde 8 oranları verilmektedir. Madde bağımlılığı tedavisinde sadece tıbbi müdahale gibi modası geçmiş tedavi merkezleri (Amatem-Çematem) yerine tıbbi, psikolojik ve sosyal destek hizmetlerinin sağlandığı aynı zamanda kültürel, sanatsal ve sportif aktivitelere fırsat tanıyan kompleks merkezlerin açılması gibi acil ve etkili tedbirler gerekmektedir” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.