YOL GÜZERGAHLARINA MEYVE FİDANI DİKİLDİ

Proje kapsamında Batman merkeze bağı Yediyol köy yolu güzergahında gerçekleştirilen Meyve Fidanı Dikim Töreni Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp’ın katılımı ile 460 meyve fidanı toprakla buluşturuldu. 

YOL GÜZERGAHLARINA MEYVE FİDANI DİKİLDİ
Yayınlama: 29.02.2024
A+
A-

Batman’ın şehir girişlerini ağaçlandırmak amacıyla Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp’ın himayelerinde hayata geçirilen Yeşil Kuşak Projesi kapsamında ilimiz merkez ve ilçelere bağlı köy yollarının güzergahlarını da meyve fidanlarıyla buluşturuluyor.

Törende, proje kapsamında yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi veren Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp “Batman’da iki çeşit yeşil kuşak projemiz var. Yeşil kuşak projelerimizden bir tanesi, Batman’da duble yolların kenarlarına dikeceğimiz ya kara selvi ya mavi selvi ya da çam ağacı olacaktır. İkinci yeşil kuşak projemiz de; trafik yoğunluğu olmayan köy yollarının kenarına dikeceğimiz meyve veren ağaçlar projesidir. Birçok köy yolunun kenarı atıl şeklinde duruyor. Müsait olan bu şekilde alanlara bizler meyve veren ağaçlara dikmek suretiyle bütün ilçelerimizde yapacağız.

Ancak bir bazı kriterleri dikkate alarak bu ağaçlandırma işlemi yapacağız. Örneğin köyde eğer keçi yetiştiriciliği var ise bu şekilde köylere bu şekilde meyve veren fidanları dikmeyeceğiz. Bu şekilde tespitlerimizi yaptıktan sonra bütün ilçelerimizde yakın zaman içerisinde fidan dikimi gerçekleştireceğiz.

Biliyorsunuz biz, bismillah ile başlıyoruz ve bir sonraki yılda bu işin ne kadar büyüdüğünü geliştiğini şahit oluyoruz. Bunlardan bir tanesi; vatandaş eliyle yapmış olduğumuz özel ağaçlandırma projesidir. Özel ağaçlandırma projemiz iki sene önce köy ziyaretleri esnasında İl Tarım Müdürlüğümüz ve Orman İşletme Müdürümüz bu projeyi başlattı. Özel ağaçlandırma; orman vasfını taşıyan ama ağaç olmayan, tescili orman olmuş olan alanlar ya da boş olan arazilerin, vatandaşlarımızın başvurmaları halinde devlet tarafından çok minimum miktardaki kiralama bedeli karşılığından ve devlet desteğiyle hayata geçirilen ağaçlandırma projesiydi. İki sene önce 2022 yılında bu projeye başladık ve 2023 yılın sonu itibarıyla Batman Türkiye’de 81 vilayetin içerisinde Türkiye şampiyonu oldu. En fazla vatandaş başvurusuyla özel ağaçlandırma yapılan il Batman oldu. Bu şampiyonluğu Batman elde etti. İki yıllık bir çalışmanın sonunda İl Tarım Müdürlüğünün, hem de Orman İşletme Müdürlüğündeki değerli arkadaşların başarısı olmuştur” diye konuştu.

Törene; Vali Yardımcıları, Murtaza Ersöz, Mustafa Caner Culukar ve Şükrü Alperen Göktaş, İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, kamu kurum yöneticileri ile oda başkanları katıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.