YEŞİL KÜTÜPHANE İÇİN İLK ADIM ATILDI

Gültepe Mahallesi’nde ekolojik ve sürdürülebilir bir gelecek için temeller atıldı.

YEŞİL KÜTÜPHANE İÇİN İLK ADIM ATILDI
Yayınlama: 17.03.2024
A+
A-

Gültepe Mahallesinde bulunan Karabağ parkı karşısında tamamen sürdürülebilir bir mimari yaklaşım tarzı ile kendi enerjisini yenilenebilir güneş enerjisi ile üreten, yağmur sularını depolayan ve geri dönüştürerek kullanan iç avlusu ve yarı açık alanları ile doğal havalandırma sağlayan sürdürülebilir yeşil bina anlayışına hâkim tek katlı, 250 kişilik kapasiteye sahip olan ‘Yeşil Kütüphane’nin temeli atıldı.

Kütüphanenin temel atma töreni; Vali Ekrem Canalp ve Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, kamu kurum yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Kütüphanenin temel atma töreninde konuşan Vali Ekrem Canalp “Dünyadaki Seattle modeli olarak bilinen modelin artık Türkiye’deki adı Batman modelidir. Bunu iki hafta önce Sayın Bakanlarımızla beraber Kültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürümüz Batman’a gelmişti, kendisi de kürsüde deklare etti; ‘Dünyadaki model Seattle modeli, biz artık Türkiye’de bu modele Batman modeli diyoruz’ dedi. Neden? Çünkü bu modeli Türkiye’de bu haliyle 81 il içerisinde uygulayan tek ve ilk il Batman’dır. Bunun da yapı taşlarını teker teker şu anda döşüyoruz.

Merkezimizdeki Şehit Şenay Aybüke Kütüphanemizin yanında merkezde dört, ilçelerimizde üç bu şekildeki esaslı kütüphane kurmak suretiyle inşallah da Türkiye’ye örnek olan bu projeyi hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

Konuşmasında inşa edilecek Yeşil Kütüphane hakkında bilgi veren Vali Canalp “Kütüphanenin 2 bin 600 metrekarelik bir alana üzerine tek katlı olarak inşa edileceğini, içerisinde 500 metrekarelik bir süs havuzu, 450 metrekarelik bir Sergi yolu yolu, 250 kişilik okuma ve araştırma salonu, 60 metrekarelik idari birimler, 60 metrekare sanat atölyesi, 60 metrekarelik bir bilgisayar kodlama atölyesi, 65 metrekarelik bir kafeterya, 400 metrekare 150 kişilik yarı açık bir amfi ve 350 metrekarelik de bir iç avlusu olacak” dedi.

İnşa edilecek kütüphane ekolojik ve yeşil bir kütüphane olacağının altını çizen Vali Canalp “Çatıya koyacağımız güneş panelleri ile kütüphaneye ihtiyacı olan enerjiyi kendisi üreten bir akıllı bina olacak. Aynı zamanda yine yağan yağmur suları hemen tabanda bulunan bir alanda biriktirilmek suretiyle ihtiyacı olan suyu da kullanım suyunu da yine kendisi temin eden bir yapı olacak” diye konuştu.

VALİ CANALP “BURASI BİR İHTİSAS KÜTÜPHANESİ OLACAK”

Vali Canalp “Bir tarafından günlük kullanıma uygun olarak buradaki öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir kütüphane olacak. Aynı zamanda da yüksek lisans ve uzmanlık gerektiren alanlarda eğitim gören insanlarımızın da gelip burada materyal temin edebileceği bir uzmanlık kütüphanesi biçiminde olacak. Dolayısıyla da üniversite düzeyindeki ve akademik düzeydeki araştırma ve çalışma yapan Batmanlıların da Batmandaki öğrencilerimizin de hizmetinde olan bir kütüphane olacak” diye konuştu.

 “KÜTÜPHANE; YAPI İTİBARİYLE DE BATMAN’IN SİMGE YAPILARINDAN BİR TANESİ OLACAK”

Kütüphane binasının tarz itibariyle de Batman’ın simge yapılarından bir tanesi olmaya aday bir yapı olacağını ifade eden Vali Canalp “İçerisinde kullanacağımız materyaller bir, brüt beton kullanacağız. Yani brüt beton derken, beton olarak yapıldıktan sonra üzerine sıva gibi, alçı gibi, boya gibi herhangi bir kimyevi unsurlar olmayacak. Bunun dışında kullanacağımız diğer malzemeler de cam gibi ve ahşap gibi geri dönüşüm malzemesi olacak” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.