VALİ YARDIMCISI ÇEVRECİLERLE ALANDAYDI

Batman Çevre Platformu’nun önceki gün gündeme taşıdığı Kent çöplüğünün atık suları sorunu kamuyu harekete geçirdi.

VALİ YARDIMCISI ÇEVRECİLERLE ALANDAYDI
Yayınlama: 08.01.2024
44
A+
A-

VALİ YARDIMCISI ÇEVRECİLERLE ALANDAYDI

Binatlı köylülerinin bilgilendirmesi ardından Batman Çevre Platformu’nun kamuoyunun gündemine taşıdığı Raman Dağı katı evsel atık çöp sahasından kaynaklanan atık su kirliliğine duyarlılık gösteren Vali Yardımcısı Şükrü Alperen Göktaş, Belediye Çevre ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl temsilcilerini alarak atık suların aktığı alanlarda incelemelerde bulundu.

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı ve Batman Çevre Platformu Dönem Sözcüsünü de istişare yapmak için alana davet eden Vali Yardımcısı Göktaş, sorunun çözümü için gerekenin yapılacağını, katı atıkların, çöplerin kalıcı olarak tehdit olmaktan çıkarılması için ilgili bakanlık nezdinde ki girişimlerinin devam ettiğini söyledi.

Gösterilen duyarlılıktan memnun olduklarını belirten Batman Çevre Platformu Sözcüsü Hasan Argunağa “Kentimizin önemli çevre sorunlarının çözümü için her zaman istişareyi savunuyoruz. Pazar günü olmasına rağmen soruna duyarsız kalmayarak bizi alana davet eden Vali Yardımcımızın davetine icabet ettik ve beraberindeki kamu kurum yetkilileri ve Binatlı köy muhtarı ile alanı gezdik” dedi.

Argunağa “Katı atık bertaraf tesisini ziyaret edip sorumlulardan bilgi alan Alperen Göktaş Valimiz, üç ayrı yerde çökertme havuzu-göleti yapılmasını, kalıcı tedbirler alınıncaya kadar toplanacak çöp sularının vidanjörlerle çekilerek bertaraf edilmesi talimatını verdi ve çöplerin ıslahı için ilgili bakanlık nezdinde girişimlerde bulunacaklarını ifade etti. Katı atık bertaraf tesisi yetkilileri kalıcı tedbirler içeren projeler için gerekli hazırlıkları yaptıklarını beyan ettiler.

Daha sonra Binatlı çevresindeki kirli alanları gezerek yerinde tespitlerde bulunduk. Bu arada Örmegözü köyü yakınındaki OSB’den kaynaklı atık suların geçtiği dereyi de Vali Yardımcımıza gösterdik. Geçtiğimiz aylarda temeli atılan OSB atık arıtma tesisinin çalışmalarının hızlandırılması için ilgililer nezdinde girişimlerde bulunacağını beyan eden Vali Yardımcısı ile arıtmasız Batman çayına akıtılan kentimizin lağım suları için de yerinde tespitlerde bulunmayı kararlaştırdık. Duyarlılığını takdirle karşıladığımızı ifade ettiğim Vali Yardımcımız, kentin sorunlarını kamuoyunun gündemine taşımamızdan asla rahatsızlık duymadıklarını, aksine memnuniyet duyduklarını beyan etti.

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği ve bileşeni ile geçici dönem sözcüsü olduğumuz Batman Çevre Platformu olarak, daha yaşanabilir bir kent ve doğa için duyarlılığımız devam edecektir. Hayırlı, kent yararına her çalışmayı takdirle karşılıyoruz. İnşallah sorunun takipçisi olacağız” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.