“TASARRUF GENELGESİ, YEREL BASINI HAYATİYET KRİZİNE SOKABİLİR”

Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Emin Ekmen, yerel basının karşı karşıya olduğu ekonomik ve mevzuat kaynaklı zorluklara dikkat çekerek, bu sorunların çözülmesi gerektiğini vurguladı.

“TASARRUF GENELGESİ, YEREL BASINI HAYATİYET KRİZİNE SOKABİLİR”
Yayınlama: 05.06.2024
A+
A-

Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilan düzenlemesinin yerel medya kuruluşları için ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirten Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Emin Ekmen “Geçtiğimiz yıllarda yine bir genelge ile kamunun ve belediyelerin gazetelere abone olmaları kaldırılmıştı. Sosyal medyanın yaygınlaşmasından sonra gazetelerin reklam gelirleri yüzde 80 geriledi. Kamu bankaları ve varlık fonuna bağlı şirketler de yerel basına ilan vermemektedir. Ama ulusal basına reklam vermeye devam ediyorlar.  Dolayısıyla Resmi İlanlar yerel basının tek gelir kaynağı haline gelmiştir.

Şimdi de bunu kısıtlamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Özellikle yapılan son düzenleme, yerel basının ana gelir kaynakları olan abone satışları, reklamlar ve özellikle Basın İlan Kurumu aracılığıyla alınan resmi ilanlarda önemli oranda azalmaya yol açacak niteliktedir. Yerel basının karşı karşıya kaldığı bu zorlukların üstesinden gelinmesi ve medya kuruluşlarımızın ayakta kalabilmesi için desteklenmesi gerekmektedir.

Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi ve SGK ilan düzenlemesinin gözden geçirilerek, yerel basının üzerindeki bu baskının hafifletilmesi gerekmektedir. Yerel basının, toplumun gözü, kulağı ve sesi olarak varlığını sürdürebilmesi için gereken adımların atılması gerekir” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.