“TAHIL AMBARI KONUMUNDAKİ ALAN YANGINLARA KARŞI KORUNMASIZ BIRAKILDI”

TÜRÇEP Bileşeni Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, Diyarbakır ve Mardin’den yaşanan anız yangınında köylülerin tazminat taleplerinin karşılanması, zararlarının tazmin edilmesi gerektiğini açıkladı.

“TAHIL AMBARI KONUMUNDAKİ ALAN YANGINLARA KARŞI KORUNMASIZ BIRAKILDI”
Yayınlama: 27.06.2024
A+
A-

TÜRÇEP Bileşeni Batman Çevre Gönüllüleri Derneğinden yapılan açıklamada “Diyarbakır’ın Çınar, Mardin’in Mazıdağı ilçelerinde köyleri etkileyen büyük yangın felaketi yüzünden 15 kişinin hayatını kaybetmesi, yüzlerce kişinin yaralanması, binlerce hektarlık tarla ve ormanlık alanda bine yakın küçükbaş hayvanla birlikte milyarlarca canlının yanarak feci şekilde ölmeleri bizleri derinden üzmüştür. Bu tür yangınlara havadan müdahale edilmesi gerekirken yangın söndürme uçağı ve helikopter desteği verilmemesi felaketi büyütmüştür. Yangının bakım ve onarımı yapılmayan elektrik şebekesinden kaynaklandığı, anız yangını olmadığı ilgili meslek odalarının ve bilirkişi tespitlerinden anlaşılmaktadır” denildi.

TALEP VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ AÇIKLANDI

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argunağa “Gelinen noktada; Sorumluların yargılanması, Köylülerin tazminat taleplerinin karşılanması, zararlarının tazmin edilmesi, Bu tür olası yangınlarla mücadelede öncelikle Orman Genel Müdürlüğünün uzmanlaşmış kadrolarının görevlendirilmesi, şehir itfaiyelerin bu çalışmaya yardımcı olması, Yeni felaketlerin yaşanmaması için Ekolojik Eylem Planlarının zamanlı olarak hazırlanması, Yangınlara havadan müdahale için gerekli altyapının hazırlanması gerekmektedir. Olası tüm anız ve orman yangınlarına karşı kamuoyunu ve kurumları duyarlı olmaya, gerekli tedbirleri almaya davet ederken, sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerimizi ve basınımızı sorunu gündemde tutmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.