“SÜREK AVI, HAYVAN KATLİAMIDIR”

Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan sürek avı duyurusu, Batman Çevre Gönüllüleri Derneği’nin tepkisine yol açtı.

“SÜREK AVI, HAYVAN KATLİAMIDIR”
Yayınlama: 20.05.2024
A+
A-

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argunağa, İl tarım ve Orman Müdürlüğü’nün sürek avı duyurusunun, doğa, çevre ve ekoloji konusunda endişe yarattığına dikkat çekerek “İlimiz merkeze bağlı Balpınar Beldesi ve 5 köy ile Kozluk İlçemize bağlı 4 köyde iki gün boyunca yaban domuzları için sürek avının yapılacak. Bu köylerde çiftçileri ve vatandaşları herhangi bir faaliyette bulunmamaları konusunda uyaran İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün aldığı kararı kabul edilemez buluyoruz.

Yaptıkları resmi açıklamada, domuz zararının önüne geçilebilmesi şeklindeki basit bir ifade ile toplumun karşısına çıkan bir kamu kurumunun, ilkel avcılık yöntemini çözüm olarak bulmasını talihsizlik olarak değerlendiriyoruz. Dernek olarak, insanların eliyle hayvanların silahlarla öldürüldüğü hiçbir avcılığı meşru görmüyor ve kabul etmiyoruz. Kara Avcılığı Kanunu ile Av ve Yaban Hayvanları Yönetmeliği gibi yasal kılıflar altında yapılan her türlü avcılığı ret ediyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.