PWK, HALİT VE YUSUF ZİYA BEG’İ ANDI

PWK, Enfal Soykırımını ve Cibranli Halit Beg, Yusuf Ziya Beg’in katledilişlerinin 99. yılı münasebetiyle bir anma programı düzenledi.

PWK, HALİT VE YUSUF ZİYA BEG’İ ANDI
Yayınlama: 15.04.2024
A+
A-

PWK İl binasında gerçekleşen anmaya PAK yönetici ve üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını PWK İl Başkanı Aziz Özdemir’in yaptığı konuşmada “İnsan yaşamında özgür ve güvenli yaşam esastır. Kürtler kendi ülkelerinde kendilerini yönetmediği müddetçe her zaman Enfal’larla karşılaşabilirler” dedi.

Enfal Soykırımı ile ilgili açıklama yapan İl Başkanı Özdemir “Saddam Hüseyin İran ile süren savaşa rağmen, 1986 Yılında büyük bir askeri güçle Kürdistan’a saldırdı. Bu saldırılardan biri de Halepçe katliamıydı. Hedef tüm kürtleri yok etmekti. Hedefe ulaşmak için tüm araç ve yöntemler serbestti;

Bu vahşice saldırılar, tam üç yıl boyunca sitemli bir şekilde sürdü, fakat en büyük ve yoğun saldırılar 1988’de gerçekleşti. Bu saldırılardan biri de Halepçe katliamıydı. Saldırıların hedefinde Asuriler ve Türkmenler de vardı. Enfal saldırılarında 182.000 Kürdistanlı öldürüldü, Güney Kürdistan’ın 4665 köyünden 4000’i yerle bir edildi. Saldırılarda 3000 cami, 2000 okul, 300 hastane ve 27 kilise yıkıldı Bir milyonu aşkın Kürt, evini ve yurdunu terk ederek dağ, bayır yollara düştü.

Çağdaş tarihin tanıklık ettiği en büyük katliamlardan biride işte bu vahşi operasyonlar ile “Enfal” adı verilen soykırım girişimidir.

Açıktır ki, ne Enfal soykırımı, ne ondan öncekiler, ne de sonraki soykırımlar özgürlük mücadelesini ortadan kaldırmadı, kaldıramayacaktır da” dedi.

Anma Programı Anfal ile ilgili bir belgesel filim gösterimi ile sona erdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.