PROJE YIL SONU KAPANIŞ SERGİSİ YAPILDI

Dilimizin Zenginlikleri projesi kapanış töreni ve yılsonu sergisi programı İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın katılımıyla gerçekleşti.

PROJE YIL SONU KAPANIŞ SERGİSİ YAPILDI
Yayınlama: 10.06.2024
A+
A-

Necat Nasıroğlu Külliyesi Leyla Nasıroğlu Kütüphanesi fuaye salonunda gerçekleşen ortak serginin açılışına İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Kültür Turizm İl Müdürü M. İhsan Aslanlı, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ömer Faruk Özel, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Çankaya, Şube Müdürleri Emrullah Aslan, Hacı Arslan, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Sözlük Özgürlüktür sloganıyla gerçekleştirilen proje; öğrencilerin dilimizin zenginliklerini tanımasını, kültür taşıyıcısı olan sözcüklerle buluşmasını ve bu sayede dili iyi kullanarak düşünce dünyalarını geliştirmelerini amaçlıyor. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından sergi gezildi ve sergilenen sözcükler, eserler ve ürünler incelendi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, sergi açılışında yaptığı konuşmada projeyi ve emeği geçenleri kutladı. İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran “Dilimizin Zenginlikleri Projesi, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin tarafından başlatıldı. Bu proje, okullarda gerçekleştirilecek söz varlığını zenginleştirme çalışmalarıyla öğrencilerin dilimizin zenginliklerini tanımasını, kültür taşıyıcısı olan sözcüklerle buluşmasını ve dili iyi kullanarak düşünce dünyalarını geliştirmesini hedeflemektedir. Bu sayede öğrencilerimiz, dilimizin seçkin ve özgün eserlerini tanıyacak, bu eserlerde geçen sözcüklerin derinliklerini ve çeşitli anlamlarını öğrenecekler. Böylece çocuklarımız; milletimizin kültürünü, birikimini, düşünce dünyasını ve hayat tarzını söz varlığımız içinde yeniden keşfedecekler” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ayrıca “Öğrencilerimizin dilimize olan ilgisini artırmak ve onları kültürel değerlerimizle buluşturmak öncelikli hedeflerimizden biridir. Bu tür projelerle, genç nesillerin dilimizi ve kültürümüzü daha iyi anlamalarını ve korumalarını sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Sergide ayrıca Batman TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü öğrencileri, katılımcılara canlı müzik ziyafeti sundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.