PİSYAR KÖPRÜSÜ YERİNDE İNCELENDİ

Kozluk’a bağlı Alıçlı köyü mevkiinde bulunan tarihi yaya köprüsünün restorasyon çalışmaları için köprü alanında incelemeler yapıldı. 

PİSYAR  KÖPRÜSÜ YERİNDE İNCELENDİ
Yayınlama: 26.04.2024
A+
A-

Kozluk Kaymakamlığı koordinesinde Karayolları Genel Müdürlüğünce restore edilmesi planlanan tarihi köprünün tekrar eski haline dönüştürülerek gelecek kuşaklara bırakılması adına çalışmalara başlandı.

Tarihi köprü alanında incelemeler yapan Kaymakam Ekrem Güngör “Alıçlı Köyümüzdeki tarihi ortaçağ köprümüz yıkılmış durumda olduğu için iki ayak arasına halkımızın imal ettiği çelik halatlar çekilip, üstüne tel örgüler gerilerek kullanılıyor.

Tarihi İpek Yolunun geçmişteki önemli geçiş güzergâhlarından biri olan tarihi Pisyar Köprüsü geçmişte kervanların Garzan Çayı’nın Doğusundan Batısına geçmeleri için kesme taşlarla yapılmış bir geçiş güzergâhı görevini görmüştür.

İlçemizde bugüne ulaşan önemli tarihi yapılardan biri olan köprüyü restore ederek hem kullanıma açmış hem de mesire alanımızın  yanı başında olan köprümüz ile ilçe ve bölge turizmine destek sağlamış olacağız. Bu kapsamda Karayolları Genel Müdürlüğümüz ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile gerekli çalışmaların yapılması için başvurularımızı yaptık, Tarihi Köprüler onarımı  yatırım programına alınan köprümüzün proje onayları  ve yatırım süreçlerini takip ederek, restorasyonu tamamlamak istiyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.