ORMANLARDA ATIKLAR TEMİZLENDİ

Batman Valisi Ekrem Canalp, Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü tarafından ormanları korumak ve yangınlara karşı alınacak önemler konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 81 ilde eş zamanlı yapılan ‘Orman Benim’ kampanyası kapsamında Hasankeyf ilçesinde düzenlenen orman temizleme etkinliğine katıldı.

ORMANLARDA ATIKLAR TEMİZLENDİ
Yayınlama: 04.05.2024
A+
A-

Öğrencilerle, kamu kurum temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte ormanlık alana atılan atıkları toplama etkinliğine katılan Vali Canalp; vatandaşları, ormanları korumaya ve yangınlara karşı tedbirli olmaya davet etti.

Etkinlikte kampanyaya ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Canalp, Türkiye’nin coğrafi olarak büyük çoğunluğunun Akdeniz İklim kuşağında yer almasının sonucu olarak, özelikle yaz aylarında orman yangınları riskinin en fazla olduğu anlamına geldiğini ifade etti.

Vali Canalp “Türkiye, dünyada orman yangınlarının en fazla yaşandığı ülkeler kategorisi içerisinde yer almaktadır. Son on yıl içerisinde yıllık ortalama olarak 2 bin 568 yangın çıkmıştır. Bu yangınların yüzde 87’si, insan hatasından kaynaklanan sebeplerden ortaya çıkmıştır. Geri kalan yüzde 13’lü kısmı doğal sebeplerden ortaya çıkmış olan yangınlardır. Bugün burada yapmış olduğumuz bu kampanyanın amacı; insan hatasından kaynaklı çıkan yangınların olabildiğince azaltabilmektir. İnsan kaynaklı yangınların sayısını azalttığımız takdirde, bizim yangın söndürme kapasitemizi en maksimum şekilde kullanabilelim. Geçen yıllarda gördüğümüz üzere Türkiye’de aynı anda farklı bölgelerde büyük yangınların çıktığına tanıklık ettik. Dünyanın hiçbir ülkesi aynı anda bu kadar geniş alanda çıkan yangınlara müdahale etmesi mümkün olmuyor. Gecikmeler de devasa orman alanlarını kaybetmemize yol açıyor. Bunun için de olması gereken şey; mümkün mertebede   yangın sayılarını azaltmaktan geçiyor” diye konuştu.

İnsan kaynaklı yangınların başında anız yangınları olduğunun altını çizen Vali Canalp, anız yangınlarıyla mücadelemiz geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da aynı şekilde devam edeceğimi ifade ederek, “Tarımsal makinalardan, gelişi güzel yol kenarlarına atılan atıklar, söndürülmemiş sigara izmaritlerinin sürücüler tarafından yol kenarlarına atılması ve ormanda yakılan ateşlerin söndürülmeden bırakılması ana sebepler olarak ön plana çıkmaktadır” dedi.

Vali Canalp “Yapmamız gereken şey insan temelli azaltılabilecek olan riskleri, olabildiği kadar azaltmaktır. Bugün de burada yapacağımız iş bu risklerden bir tanesini, yol kenarına atılmış olan çöpleri, mercek etkisi olacak cam atıklarını bertaraf etmek suretiyle yüzde 87’lik insan riskini azaltma yoluna gitmiş olacağız.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğümüz dünyada emsali az bulunur bir yangın söndürme kapasitesine sahiptir. Yangın söndürmek için işçilerimiz, iş makinalarımız, helikopterlerimiz var. Ama asıl şey insan kaynaklı yangınları azaltmaktır” şeklinde konuştu.

Programa; Vali Yardımcıları, Murtaza Ersöz ve Mustafa Caner Culukar, Hasankeyf Kaymakamı Mehmet Ali İmrak, Hasankeyf Belediye Başkanı Hamit Tutuş, İl Jandarma Komutanı Albay Adem Taşkın, kamu kurum müdürleri, Orman İşletme  Müdürlüğü personeli, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.