ÖĞRENCİLERDEN YENİLENEBİLİR ENERJİ PANELİ

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Liselerde Bilim Uygulamaları’ projesi kapsamında Batman Fatma Aliye Fen Lisesi öğrencileri tarafından ‘Yenilenebilir Enerji’ konulu panel düzenlendi.

ÖĞRENCİLERDEN YENİLENEBİLİR ENERJİ PANELİ
Yayınlama: 27.02.2024
A+
A-

Fatma Aliye Fen Lisesi konferans salonunda gerçekleşen programa; İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Yenilenebilir Enerji konulu panel öğrencilerin enerji ile ilgili araştırmalarını içeren video gösterimi ile başladı. Daha sonra 10-A sınıfından Elif Gündoğdu ‘Enerjinin Tarihçesi ve Fosil Yakıt’ konulu sunumu yaptı. Ardından 9-B sınıfından Asmi Keskin ‘Yenilenebilir Enerji’ konulu sunumu yaptı. Panel 10-A sınıfından Umut Zehra Türk’ün ‘Hidrolik Enerji ve Bio Kütle Enerji’ konulu sunumla devam etti.

Sunumların ardından, Batman Belediyesinin bio kütle enerji tesisi hakkında öğrencilerin ziyareti ve araştırma videosunun izlenmesi gerçekleşti. Öğrenciler, yerel yönetimlere fikir vermek amacıyla hazırladıkları enerji ile ilgili maketler hakkında bilgi verdiler.

Yapılan sunum ve bilgilendirmenin ardından öğrencilere bir süre sohbet eden İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran; öğrencileri tebrik edip çalışmalarda öğrencilere rehberlik eden öğretmenlere teşekkür etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran “Sevgili gençler, yaptığınız sunumdan çok istifade ettim. Fosil yakıtların dünyaya verdiği zararlar, yenilenebilir enerji ve ülkemizin enerji türlerindeki sıralaması önemli bilgilerdi. Sizi tebrik ediyorum. Biyokütle tesisini de gezerek yerinde inceleme yapmışsınız, bilim insanları gibi çalışmışsınız. İnşallah ilerde hepiniz bu tür araştırmalarla ülkemize ciddi katkılar sunacaksınız” dedi.

Müdür Kurtaran ayrıca “Aslında güç enerjidir. Eskiden güç, insan çokluğuyla ifade edilirdi. Ancak bu durum içinde bulunduğumuz çağda artık eskisi gibi değil. Şimdi enerji güçtür. Dünyanın en büyük ve en güçlü ülkeleri; enerji bağımlılığı olmayan, kendi enerjisini üreten, kendi enerjisiyle idare eden ülkelerdir. İnşallah ülkemiz de bu ülkelerin arasında yer alacaktır” şeklinde konuştu.

Müdür Kurtaran; öğrencilerin sunumları ve enerji konusundaki çalışmalarının önemine vurgu yaparak, “Arkadaşlarınızın yaptıkları sunumlar ve mevcut durum, bize neyi anlatıyor? Enerjimizi kendimiz üreteceğiz ve o enerjimizi ürettikçe daha güçlü olacağız, daha çok istihdam sağlayacağız, hayat standardımız daha iyi olacak, ihracatımız artacak ve kendi enerjisini üreten ülkelerin sahip olduğu avantajlara sahip olacağız.” ifadelerini kullandı.

Son olarak Müdür Kurtaran “İnşallah bu konuyla ilgili sizler ilerde iyi işler çıkartacaksınız. Ülkemizin enerji kaynaklarını arttırıcı projeleri hazırlayıp hayata geçireceksiniz. Hepinizi kutluyorum, size rehberlik eden öğretmen ve okul yöneticilerimize ve size destek olan ailelerinize teşekkür ediyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.