ODUNCU’DAN SERT TEPKİ!

DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, 8 gazeteciye verilen 50 yıl hapis cezasına tepki gösterdi.

ODUNCU’DAN SERT TEPKİ!
Yayınlama: 06.07.2024
A+
A-

DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, hakkında hapis cezası verilen gazetecilerden Selman Güzelyüz’ün üç gün önce evlendiğini anımsatarak “Mezopotamya Ajansı Muhabirleri Diren Yurtsever, Berivan Altan, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Emrullah Acar, Zemo Ağgöz ve Deniz Nazlım’ın yargılandıkları davada mahkeme her birine 6 yıl 3’er ay hapis cezası verdi. Hakkında hapis cezası verilen gazetecilerden Selman Güzelyüz, daha üç gün önce evlendi. Devlet, bir gazeteciye gazetecilik yaptığı için düğün takısı olarak hapis cezası verdi. Üstelik mahkemede dinlenen bu gizli tanık, gazetecileri tanımadığını ve aleyhte verdiği beyanları reddettiğini açıkça söyledi. Mahkeme kararı, Kürt sorunundaki çözümsüzlük hali ve tecridi işleyen ve bunu gündeme getiren gazetecilerin cezalandırılmasıdır” dedi.

“HASTA TUTSAKLAR SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞEMİYOR”

Oduncu, cezaevlerindeki ağır hasta tutukluların durumuna da dikkat çekerek “Cezaevlerinde 651’i ağır olmak üzere, en az bin 564 hasta bulunmaktayken yine, yargının keyfî kararlarıyla bu mahpuslar tahliye edilmemektedir. Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı ile annelerimiz bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Bakan annelere çözüm üreteceklerini söyledi ama bununla ilgili herhangi somut bir adım henüz daha atılmadı. Cezaevlerinde hasta tutsakların sağlık hizmetlerine erişimi hâlâ engelleniyor, sık sık gece baskınlarına maruz bırakılıyor, sürgün ediliyor, ailelerinden yüzlerce kilometre uzaktaki cezaevlerinde tutuluyor, sevk talepleri karşılanmıyor.

Bugün, Batman, Mardin, Şırnak, Diyarbakır’da hangi Kürt’ün kapısını çalarsanız aynı hikâyeyle karşılaşırsınız çünkü Kürt’e hak görülen şey ya cezaevi ya sürgün ya da ölüm. Emrah ve Fırat Nebioğlu, bu 2 kardeş, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon, görme ve işitme kaybı dâhil onlarca hastalıklarına rağmen yargı ve Adli Tıp Kurumu kararlarıyla cezaevinde tutuluyor. Fırat Nebioğlu’nun geçirdiği felç nedeniyle yüzde 92 engelli raporu var. Üstelik Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Nebioğlu hakkında böbrek yetmezliği nedeniyle cezaevinde kalamaz raporu verdi fakat Adli Tıp Kurumu, tıp etiğine aykırı olabilecek şekilde cezaevinde kalabilir yönünde rapor verdi” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.