MALABADİ’YE SEYİR TERASI

Batman Valiliği; 1147 yılında Artuklular döneminde inşa edilen ve UNESCO Dünya mirası geçici listesinde yer alan tarihi Malabadi Köprüsü’nü turizme kazandırmak için Batman tarafında yapılacak peyzaj çalışmaları için kolları sıvadı.

MALABADİ’YE SEYİR TERASI
Yayınlama: 16.01.2024
A+
A-

Batman İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan proje kapsamında; köprünün Batman sınırında bulunan kısmında; kafeterya, yürüyüş yolu, çocuk oyun alanı, seyir terası, kademeli oturma ve dinlenme alanları yapılarak, yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulacak.

MALABADİ’NİN GÖRKEMİ VE BATMAN ÇAYI SEYİR TERASINDAN İZLENECEK

Tarihi taş köprüler içerisinde kemeri en geniş olma özelliğine sahip olan Malabadi Köprüsü’nün, görkeminin rahat izlenmesi için seyir terası,  açık ve kapalı kafeteryalar ile çocuklar içinde oyun grupları yapılacak.

MALABADİ KÖPRÜSÜ, BÖLGE TURİZMİNİN  YENİ DURAĞI OLACAK

Batman-Diyarbakır sınırında yer alan tarihi köprünün sağ tarafı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafında peyzaj çalışmaları yapılırken, sol sahilde ise Batman Özel İdaresince peyzaj çalışmalarına başlanacak. Peyzaj çalışmaları tamamlandığında UNESCO Dünya mirası geçici listesinde yer alan Malabadi Köprüsü; yerli ve yabancı turistlerin yeni durağı olacak.

Ziyaretçiler, burada köprünün ihtişamını ve derin bir vadi oluşturarak sesiz akan Batman Çayının oluşturduğu eşsiz manzarayı izleme imkanına kavuşmuş olacaklar.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.