KURTARAN ‘HAREZMİ PROJESİ’ ETKİNLİĞİNE KATILDI

Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Mehmet Akif İlkokulunda ‘Harezmi Eğitim Modeli’ uygulamaları kapsamında hayata geçirilen ‘Harezmi Projesi’ etkinliğine katıldı.

KURTARAN ‘HAREZMİ PROJESİ’ ETKİNLİĞİNE KATILDI
Yayınlama: 12.05.2024
A+
A-

Mehmet Akif İlkokulunda gerçekleşen ‘Harezmi Projesi’ etkinliğine İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Hasan Çankaya, okul yöneticileri, projeyi yürüten öğretmenler ve proje kapsamında çalışma yapan öğrenciler katıldı.

Harezmi İl Koordinatörü Berfin Kutlu Bilek’ten ‘Harezmi Eğitim Modeli’ ve Okul Müdürü Salih İnançlı’dan Harezmi Projesi kapsamında okulda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alan Müdür Kurtaran, daha sonra okulun üçüncü sınıf öğretmen zümresi ve projeye katılan öğrencilerin Harezmi Projesi kapsamında hazırladıkları ve atık malzemelerden yaptıkları ürünlerle ilgili etkinliğine katıldı.

Müdür Mahmut Kurtaran, Hârezmî Eğitim Modeli’nin amacını ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. İl Müdürümüz, 21. yüzyılda gelişmiş ülkelerin en çok ihtiyaç duyduğu bireylerin teknolojiyi kullanabilen, bilgi üretebilen, grup olarak problem çözebilen ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine sahip bireyler olduğunu söyledi.

Millî Eğitim Bakanlığının bu ihtiyacı karşılamak için Hârezmî Eğitim Modeli’ni geliştirdiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran, modelin disiplinler arası düşünmeyi, ezberden ve monotonluktan uzaklaşmayı, sanat ve bilimi, bilimi ve sosyal hayatı bütünleştirmeyi amaçladığını ifade etti.

Hârezmî Eğitim Modeli ile öğrencilerin öğretmen rehberliğinde hayatın içinden sorunlara çözüm önerileri getirebilmeleri için bilgisayarlı, bloklu veya metin tabanlı programlama, robotik ve oyun yapay zekâ programlama araçlarını kullanabileceklerini kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran, bu sayede ülke menfaatlerine uygun bireyler yetiştirilmesini hedeflediklerini söyledi.

Müdür Kurtaran, Hârezmî Eğitim Modeli kapsamında yapılan çalışmalara katılan öğrencileri tebrik ederek, bu çalışmaların onların yeteneklerini ve düşünce ufuklarını geliştirmeye önemli katkı sağlayacağını belirtti. Öğrencilerin ileride TÜBİTAK ve benzeri ulusal ve uluslararası proje yarışmalarına da katılabileceklerini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürümüz, bu çalışmaların akranlarına ve küçük öğrenci kardeşlerine de rol model olacağını söyledi.

Müdür Kurtaran, çalışmalarda emeği geçen okul yöneticilerine, öğretmenlere ve öğrencilerin ailelerine de teşekkür etti

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.