“İŞVERENLERE GEREKLİ DESTEK YAPILMALIDIR”

Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi, asgari ücret artışıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunarak devlete işverenler için gerekli desteklerin yapılmasını talep etti.

“İŞVERENLERE GEREKLİ DESTEK YAPILMALIDIR”
Yayınlama: 04.01.2024
A+
A-

Asgari ücretin belirlenmesi sonrasında konuyla ilgili açıklama yapan Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi, asgari ücretin artışını olumlu karşıladıklarını ama işverenin bu yükün altında kalmaması için gerekli destek ve girişimlerin olması gerektiğini vurguladı.

Asgari ücrete ilişkin düzenlemenin ve belirlenen artış konusunda belirlenen tutarı esnafların olumlu karşıladıklarını ama yüksek enflasyon, piyasaların daralması ve girdi maliyetlerinin artmasıyla birlikte esnafların zor durumda olduğuna dikkat çeken Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi açıklamasının devamında “Yeni asgari ücretin hem işveren hem çalışanlarımız hem de ekonomimiz adına hayırlı olmasını diliyorum. Asgari ücret artışını hayat standartları açısından olumlu karşılıyorum. İşçilerin alın teri ve emeklerinin enflasyonun altında ezdirilmemesinden memnuniyet duyduk. Artan maliyetlerden dolayı esnafımız zor durumdadır.

Birçok esnafımız işlerinin kredi kartı ve çeklerle döndürüyor. Çalışan maaşları, sigorta primleri, fahiş kira artışları, faturalar ve daha bir sürü gider esnafın sırtına yük olarak binmektedir. Asgari ücretli bir çalışanın maliyeti işverene 25-26 bin TL’yi bulmaktadır. Bu maliyetin yüksek olması işten çıkarmalara sebebiyet vermemesi için hükümetin işverenlere sigorta primi ve elektrik desteği gibi konularda yardımcı olması çok büyük önem arz etmektedir. İstihdama destekte bulunanlara sigorta primi desteği verilmesi gerekiyor. Sigorta primi desteği ve asgari ücretten vergilerin düşürülmesinin rahatlatıcı bir adım olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.