“HAVA KİRLİLİĞİNE YOL AÇAN İŞLETMELERİ ŞEHRİN UZAĞINA TAŞIYACAĞIZ”

Çevre bilincini artırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Batman Belediyesi tarafından Atatürk Parkı bitişiğindeki sokağın ‘Çevre ve İklim Dostu Sokak’ olarak düzenlenmesi için yapılan projenin lansmanı Vali Ekrem Canalp’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

“HAVA KİRLİLİĞİNE YOL AÇAN İŞLETMELERİ ŞEHRİN UZAĞINA TAŞIYACAĞIZ”
Yayınlama: 08.02.2024
13
A+
A-

Atatürk Parkı’nda düzenlenen programa katılan Vali Canalp, sokakta çalışma yapan işçileri ziyaret ederek, kendileriyle bir süre sohbet etti.

 “ÜLKELERİN GELİŞMİŞLİK GÖSTERGELERİNİN EN YENİSİ ÇEVRE’DİR”

Daha sonra proje kapsamında yürütülecek çalışmalara ilişkin bir konuşma yapan Valimiz, amaçlarının refah içerisinde yaşayan müreffeh bir Batman’ı inşa etmek olduğunu ifade ederek;  “Batman’a zenginliği, refahı sağlarken aynı zamanda da çevresel duyarlılığı ön planda tutan çalışmalara ağırlık vereceğiz. Bizim hedefimiz ve önceliğimiz sadece refahı sağlamak değil, refahı sağlarken aynı zamanda çevresel duyarlılığı da en ön planda tutacak iş ve işlemleri beraberce yapmak, yapabilmektir.  Bir ülkenin gelişmişlik standardına baktığınız zaman göreceğiniz şey şudur; kişi başına düşen gelirinin yüksek olması ve üretken bir ekonomiye sahip olmasıdır. Dolayısıyla son nesil gelişmişlik kriterlerinden sonuncusu da nedir derseniz: Çevre. İnsanın bir şekilde yaşamış olduğu doğa ile kendi arasındaki uyumu yeniden tanımlamış olması ve yaşamış olduğu şeyleri yaşam ortamları çevre ile uyumlu alan haline getiriyor olmasıdır” diye konuştu.

“HAVA KİRLİLİĞİNE YOL AÇAN İŞLETMELERİ ŞEHRİN UZAĞINA TAŞIYACAĞIZ”

Konuşmasında Batman’da temiz bir çevre ve ağaçlandırma konusunda yürütülen çalışmalara değinen Vali Canalp “Yakında Organize Sanayi Bölgesi’nde yapmış olduğumuz ağaçlandırma faaliyetleri için de bir lansman yapacağız. Ayrıca Yeşil kuşak projemizin de lansmanını yapacağız.  Yeşil kuşak projesi, Batman il sınırına nerden girerseniz girin sizi yemyeşil bir alanın karşılıyor olması. Yollar boyunca hem sağında hem solunda uygun olan yerlerinde sizi yemyeşil bir kuşağın karşılamasıdır. Şu anda projenin yüzde ellisindeyiz, yani dikimlerin yarısı bitti. İnşallah ta iki ay içerisinde geri kalan kısmını bitireceğiz. Batman’da hepimiz hava kirliliğinden şikayetçiyiz. Batman’da bir hava kirliliği var. Bu hava kirliliğinin bitmesi lazım.  Bizim havayı, bu doğal ortamdaki kirliliği bitirmemiz lazım. Bu çerçeve içerisinde de Batman’ın yakınında bulunmuş olan kum ocaklarımız, beton santrallerimiz, Bims, Briket üretim tesislerinden yayılan partiküller çok yüksek bir orana sahip. Dolayısıyla bunları da kentin uzağına taşımamız lazım. Bunları kentin uzağına taşıyabilelim ki kentin içerisindeki hava kirliliğinin bir tanesi de kentten uzaklaşmış olsun. Hava kirliliğimizin temel nedenlerinden bir başkası Batman’da uygun imalat alanlarımız bulunmadığı için bizler bu imalatları kentin içerisinde hem de binaların zemin katında ve bodrum katında yapıyoruz. İnsanların yaşam alanlarında imalathaneler kurulduğu zaman elbette bunların çevresel anlamda da kamu sağlığı riskleri ortaya çıkıyor. Yapmamız gereken işlerden bir tanesi de nedir, bu şekildeki küçük imalathanelerdir.

Binaların zemin katından, binaların bodrum katından bunları alıp uygun alanlarda ve organize şekilde küçük sanayi siteleri şeklinde yeniden organize etmemiz lazım. Ve kentin geleceğini bu şekilde inşa etmemiz lazım. Bunun içinde Şubat ayı içerisinde Batman’ın büyük esnaf buluşmasında esnaflarımızla bir araya geleceğiz. Bütün esnaflarımızla beraber olacağız, bir arada olacağız. Bakın esnaf olmakla sanayici, işadamı olmak arasında belirgin bir fark vardır. O farkta nedir biliyor musunuz?  Her ikisinde de sermayesi vardır. Ama esnaf olduğunuz zaman sermaye artı kendi emeğiniz de vardır. Yani bizim esnaflarımız küçük işletmelerdir. Kendisi çalışır bazen birkaç çırağı çalışır. Ama bu şekildeki küçük işletmelere de her kentin ihtiyacı vardır. Bunların en önemli karakteristik özelliği istihdam kaynağıdır. Yani kentlerin içerisindeki çok önemlice bir kısmını sağlama potansiyeline sahip olan yerlerdir. Yakın zamanda kentin içerisindeki imalathaneleri kentin dışında düzenli organize alanlar halinde faaliyete geçirdiğimiz zaman Batman’ın içerisindeki kirliliği bu şekilde önleyeceğiz.
Bir başkası şu, hem havayı, hem toprağı, hem de suyu temiz tutmamız lazım.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Organize Sanayi Bölgesindeki atık su arıtma projemizin lansmanını yaptık. Tesisin yapımı yüzde atmış beş seviyesindedir. Hem fiziksel, hem kimyasal hem biyolojik arıtmayı beraber yapacak, arıtma tesisinin yanına bir balık havuzu yapacağız. Balıkların yaşadığını göreceğiz. Ve Batman çayına Batman Organize Sanayi Bölgesinden tertemiz çıkan suyu deşarj edeceğiz. Yeni yapacağımız tüm projeler ne olursa olsun, bütün sanayi alanları da çevre dostu olacak. Yani hiçbir şekilde doğayı tahrip etmesine müsaade etmeyeceğiz. Hem toprağı, hem havayı hem de suyu temiz tutacak uygulamaları da mutlaka ki beraber yapacağız” dedi.

“ÇEVRE İKLİM DOSTU SOKAK”

Çevre İklim Dostu Sokak Projemizi; uygulayacağımız bu yer Batmanın kalbinin attığı yerdir diyen Vali Canalp “Batman’da insanların en çok rağbet gösterdiği yerdir. Atatürk parkımızın hemen bitişiğinde yapacağımız alanımız, bu sokak sağlıklaştırma  faaliyetidir.

Bu örnek uygulamayı şehrin kalbi konumundaki bu yerde yapmak suretiyle insanların kalbine çevre bilincini yerleştirmeyi amaçlıyoruz. Burada kullanacağımız bütün malzemeler ya geri dönüştürülmüş malzeme ya da geri dönüştürülebilir malzeme çevre dostu malzemelerden olacak. Bu projenin içerisinde 55 metre uzunluğunda bir süs havuzumuz olacak. Yine 10 metrelik ikinci bir havuzumuz daha olacak. 10 tane modern oturma grubu ve çöp kovalarımız olacak. 20 metrelik bir koku tünelimiz olacak, değişik bitkilerden oluşan ve koku veren aroma veren 20 metrelik çokta güzel bir uygulama koku tünelimiz olacak. Bir diğerini de inşallah da Yaşar Kemal Parkımızın içerisine tasarlamış durumdayız. Çevre duyarlılığını gösteren tematik görsellerimiz olacak.

Bu alanın yüzde 40’ı yeşil alan şeklinde dizayn edilmiş olacak. Led aydınlatmaya Batman alıştı. Bu sokak içerisinde de mutlaka ki 15 adet aydınlatmamızla sokağı ışıl, ışıl, pırıl, pırıl yapacağız. Yine aynı şekilde çevresel duyarlılığa katkı yapmak için geri dönüşüm kutularımız sokak boyunca yerleştirilmiş olacak. Bu sokak ta engelli dostu olacak yani engellilerin erişimine uygun. Engelli vatandaşlarımız tarafından da kullanılabilecek bir sokak tasarımı yapmış olacağız. Batman’da yapacağımız her uygulama Batman’da gerçekleştireceğimiz her bir proje çevre dostu olacaktır. Çevre ile uyumlu olacaktır. İnsanların yaşam alanlarına yaşam kalitesine katkı sağlayacak projeler olacaktır. Bütün ekip arkadaşlarımızla yapacağımız her projenin böyle olacağının teminatını Batmanlılara buradan söylemek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.