GLUTENSİZ KARABUĞDAY HASADI YAPILDI

Batman Valisi Ekrem Canalp’ın talimatları doğrultusunda, Beşiri İlçesinin Örmegöze köyü sınırları içerisinde bulunan 40 dekarlık alanda deneme ekimi yapılan karabuğday’ın hasadı yapıldı.

GLUTENSİZ KARABUĞDAY HASADI YAPILDI
Yayınlama: 12.06.2024
A+
A-

Hasat töreninde konuşan Batman İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın “Kara Buğday Tarımı Deneme Çalışması kapsamında Beşiri İlçesi Örmegöze Köyünde 05.04.2024 tarihinde ekiliş yapılmıştır. Batman Valiliği kayıtlarında yaklaşık 1.705 çölyak hastası bulunmaktadır. Karabuğdayın en önemli iki özelliği bulunmaktadır. Birincisi Glütensiz olması ikincisi arıcılık için önemli bir nektar kaynağı olmasıdır.

Çölyak hastaları yaşamları boyunca glütensiz ürünler tüketmek zorundadırlar. Glütensiz buğday ve ürünlerinin temininde çok büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. Beşiri İlçesi Örmegöze köyünde ikamet eden Nevzat Ekinci adlı üreticimiz çocuğunda da bu hastalık bulunmasından dolayı kendi imkânları ile 2023 üretim sezonunda karabuğday ekimi yapmıştır. İlçe Müdürlüğünden aldığı teknik destekle iyi sonuçlar elde edilmiştir.

Bölgemizde adaptasyon sağlayabilen karabuğday özellikle çölyak hastalarına destek vermek ve farkındalık oluşturmak açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda Karabuğdayın çiçeklenme dönemi arılar için son derece önemli nektar kaynağıdır. Bu sayede civar yerlerde bulunan bal üretimi ve kalitesi de artacaktır” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.