GERİ SAYIM BAŞLADI

Batman’ın il oluşunun 34. Yıl dönümünde Batman Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek sempozyum için geri sayım başladı.

GERİ SAYIM BAŞLADI
Yayınlama: 12.05.2024
A+
A-

Batman Üniversitesinin ev sahipliğinde; Batman’ın il oluşunun 34. yıl dönümü olan 16 Mayıs 2024 tarihinde açılışı yapılması planlanan ‘2. Uluslararası Batman Sempozyumu’ kentin hedeflerine ulaşması açısından önemli katkıları olması bekleniyor. Şehir, Kültür ve Gelişim temasıyla düzenlenecek olan ‘2. Uluslararası Batman Sempozyumu’nun amacı, Batman’ın dününü, bugününü ve yarınını akademik olarak ele almak; bu sayede Batman’a ait köklü tarihi, coğrafi, sanatsal, ekonomik, dini, sosyal, kültürel ve folklorik değerleri ortaya çıkarmak olarak belirlendi. Sempozyumun, Batman ili üzerine akademik çalışmalar yürüten araştırmacılar arasında bilgi alışverişi sağlayarak iş birliği ve dayanışmayı artırması hedefleniyor.

16-17 Mayıs 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan ‘2. Uluslararası Batman Sempozyumu’, Batman odaklı; arkeoloji, coğrafya, dil ve edebiyat, folklor, dini ve kültürel hayat, ekonomi, eğitim, kültür-sanat, politika, meşhur şahsiyetler, tarih, toplumsal yapı, güncel sorunlar, turizm, spor, sağlık, şehir ve mimari, biyoçeşitlilik, çevre, doğal zenginlikler-kaynaklar, enerji, madencilik, mühendislik, sanayi, tarım ve hayvancılık ana temaları etrafında düzenlenmesi planlanıyor. Yayımlanan sempozyum programında Batman üzerine araştırma yapan yaklaşık 70 bilim insanı tarafından hazırlanan 60 akademik çalışma yer alıyor.

Onur Kurulu Başkanlığını Batman Üniversitesi Rektörü Prof Dr. İdris Demir’in üstlendiği, Düzenleme Kurulu Başkanlığını Prof. Dr. Ferhat Korkmaz’ın yaptığı 2. Uluslararası Batman Sempozyumu’nun açılış panelinde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Boran ve Fırat Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sunkar konuşacak. Panelin moderatörlüğünü Batman Üniversitesi Sosyal Bilimler Yüksek Okulu öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Dr. Veysel Karataş yapacak. 2. Uluslararası Batman Sempozyumu hakkında açıklamada bulunan Batman Üniversitesi Rektörü Prof Dr. İdris Demir “Petrolün bulunup işlenmesiyle kısa sürede metropol olma sınırlarına erişen bir kent geçmişine sahip olan Batman; bölgesel dinamizmin öteden beri merkezinde bulunan, coğrafi olarak tarih boyunca bir geçiş sahası olma özelliğini koruyan, zengin kaynakları bünyesinde barındıran ve yoğun bir kültürel birikime sahip olan bir kenttir. Batman Üniversitesi olarak bu zengin ve köklü mirasa sahip olmanın farkında olarak  günümüzde harekete geçirilmeye çalıştığımız potansiyeli ile yerelden ulusal ve uluslararası arenaya açılım yapmak istiyor; bilim, eğitim, sağlık, sanat, spor, kültür, ekonomi ve turizm alanlarıyla adından sıkça söz edilen iller arasında yerini alma yolunda emin adımlarla ilerleyişine katkı vermek istiyoruz. Bu amaçlarla Üniversitemiz tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Batman Sempozyumu’nun ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.