“ENFLASYON FARKI ZAM DEĞİLDİR”

Sağlık Hak-Sen Genel Başkanı Murat Özekinci, haziran ayı enflasyon oranının açıklanması ile birlikte basın açıklanması yaptı.

“ENFLASYON FARKI ZAM DEĞİLDİR”
Yayınlama: 04.07.2024
A+
A-

Genel Başkan Özekinci yaptığı açıklamada “Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %71,60, Haziran ayı için %1,64 arttığını açıkladı. Sonuç olarak TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranına göre 6,5 milyon memur ve memur emeklisinin maaşına Temmuz ayında %19.31 zam yapılacak. Yapılan bu artışa her ne kadar maaş zammı diye söylense de aslında bir maaş zammı değil hak kaybının gecikmiş olarak ödenmeye çalışılmasıdır. Memura verilecek olan enflasyon farkının 6 aylık değil aylık olarak verilmesi gerekir.

Alım gücünün düştüğü, haziran ayında yapılan zamlarla birlikte maaşların eridiği bir dönemde memur maaşlarının yeniden düzenlenmesi gerektiği elzem olmuştur. Yetkili sendika Memur Sen’in masaya oturduğu Toplu Sözleşme ile memurun hak kayıplarının sadece özlük haklarında kalmadığı aynı zamanda maddi olarak kayba uğradığı aşikardır” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.