EKMEN “İKTİDAR İSRAFA SON VERSİN”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, asgari ücret açıklandığı esnada katıldığı TV programında açıklanan rakamı değerlendirerek DEVA Partisi’nin asgari ücrete olan yaklaşımını açıkladı.

EKMEN “İKTİDAR İSRAFA SON VERSİN”
Yayınlama: 02.01.2024
A+
A-

Asgari ücret rakamını değil, asgari ücret belirlemedeki ilkeleri ortaya koyduklarını belirten Ekmen, konuya yaklaşımlarının geçen yılki yüksek enflasyondan doğan fark artı refah payı ve öngörülen enflasyon miktarı şeklinde olduğunu söyledi. Açıklanan rakamın enflasyonun altında olduğunu belirten Ekmen, 2023 yılında Merkez Bankasının birkaç kez enflasyon tahmininde güncellemeye gittiğini hatırlattı. Enflasyon belirlemede sahadaki gerçek verilerden hareket edilmesi gerektiğine dikkat çeken Ekmen, geçen sene açıklanan asgari ücretin enflasyonun gerisinde kaldığını belirtti.

“BÜTÇE FAİZ BÜTÇESİDİR”

Geçen sene ödenen Kur Korumalı Mevduata (KKM) dayalı mevduat farkının 200 milyarın üzerinde ve hazinenin ödediği faizin 650 milyar olduğunu söyleyen Ekmen, Bütçede 2024 için öngörülen faiz ödemesinin ise 1 trilyon 254 milyar lira olduğunu belirtti. Ekmen, geriye dönüp son 5 yıla bakıldığında paradan para kazananların milli gelirdeki payının arttığını ama maalesef emeği ile geçinenlerin milli gelirdeki payının azaldığını ifade etti. Bütçedeki tarım desteğine değinen Ekmen, 2024 yılı için bunun 90 milyar olduğunu söyledi. Enflasyonun kontrol edilebilmesi için çıktılar üzerinden değil de girdiler üzerinden gidilmesi gerektiğini belirten Ekmen, bunun için üretimin teşvik edilmesi gerektiği yani çiftçiye elektrik, mazot, gübre v.b desteklerin verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.