DOWN SENDROMLU ÖĞRENCİLERE ZİYARET

Batman Üniversitesi, Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Engelsiz Öğrenci Birimi Koordinatörü Öğretim Görevlisi Elif Dilan Atılgan ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri, Down Sendromlu çocukları ziyaret etti.

DOWN SENDROMLU ÖĞRENCİLERE ZİYARET
Yayınlama: 22.03.2024
13
A+
A-

Batman Üniversitesi, Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Engelsiz Öğrenci Birimi Koordinatörü Öğretim Görevlisi Elif Dilan Atılgan ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile birlikte Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında ilimizde bulunan rehabilitasyon merkezinde eğitim gören Down Sendromlu çocuklar ziyaret edilerek  çeşitli dans, eğlence ve sportif aktiviteler ile ikramlar yapıldı.

Öğretim Görevlisi Elif Dilan Atılgan, günün anlam ve önemiyle ilgili şunları söyledi “Trizomi 21 olarak da bilinen Down Sendromu, hastalık değil genetik bir farklılıktır. 21. kromozomun 3 adet olmasından kaynaklanıp toplamda 46 olması gereken kromozom sayısı bu bireylerde 47 adettir. +1 kromozom farkıyla oluşan bu sendroma, özellikle ileri anne yaşı veya anne-babanın genetik taşıyıcı olması neden olabilir. Erken tanı, tedavi ve eğitimle oluşabilecek gelişim geriliğinin en aza indirilmesi sağlanmalıdır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.