“DOĞAL OLAN DEPREMDİR, AFET DOĞAL DEĞİLDİR”

Deva Partisi Batman Belediye Başkan Adayı Jeoloji Mühendisi Erdi Işık “kentimizin en büyük sorunu olan deprem, sel ve hava kirliliği sorunlarını çalışmalarımızla beraber Genel Başkanımız Ali Babacan ile paylaştık” dedi.

“DOĞAL OLAN DEPREMDİR, AFET DOĞAL DEĞİLDİR”
Yayınlama: 27.03.2024
Düzenleme: 27.03.2024 12:49
A+
A-

Birinci derece deprem bölgesi Kozluk ve Sason kısmen de Bekirhan bölgesini de ekleyebiliriz diyen Deva Partisi Batman Belediye Başkan Adayı Jeoloji Mühendisi Erdi Işık “Bize en yakın olan 43 km uzaklıkta fakat bunun kötü yanı elimizde herhangi bir veri yok bu fayla ilgili. Batmanın paleosismolojik çalışmaları yok kırıkların hangi aralıklarla kırıldığı hakkında bilgimiz yok. Acilen MTA ve tüm diğer işbirlikçi kurumların Batman ve tamamını tektonik açıdan inceleyip güncel faylar hakkında bilgiler vermelidir. Yeni imar alanı olarak batı raman dediğimiz bölgenin kayalık bölgelerini açmalıyız. Yatay mimariye geçmeliyiz. Şehrimizde yaşanan diğer önemli sorun sel’dir.

Acilen yer altı ve yer üstü hidrojeolojik çalışmalar yapılmalı ve bunun yeni imar planına işlenmesi lazım. Tespit edilen eski dere yataklarının imara açılmaması ve hali hazırda yapıların bulunduğu eski dere yatağının olduğu bölgelerde önlemler alınmalı. Büyük yağmur suyu şebeke istasyonlarının yapılıp yamaçlardan gelen suların Batman çayına aktarılması lazım.

Çukur yerlerdeki yapılarda Bodrum yapılmamalı subasman kotu yüksek tutulmalı. Yüksek yerlerde ağaçlandırma ve teraslandırma yapılmalı. Sellerden ziyade her yapının altına drenaj sistemi mutlaka yapılmalı. Hava kirliliği yine ciddi bir sorunumuz olup, dünya sağlık örgütü WHO verilerine göre Avrupa’nın ikinci büyük kirli hava sahasına sahibiz. Çözüm olarak hafif raylı ve ağır raylı sisteme geçip emisyon gazı salınımı azaltmak, elektrikli araç kullanımı yaygınlaştırmak, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak ve sürdürülebilir dikey tarıma geçmek lazım. Hava kirliliğine çözüm bulmadan koşu yolu bisiklet yolu park yapmanın bir manası yok.

İnsanlarımızın yakında pedal atacak adım atacak takati kalmayacak. Deprem ve sel için de önlem alınmadıkça köprü yapmanın yol yapmanın, yapı yapmanın da bir manası yok. Evet, biz de OSB’lere teşvik vereceğiz kobilere destek olacağız gençlerimiz, kadınlar, yaşlılar ve engelli bireylerimiz için çözümlerimiz ve vaatlerimiz var. İleri teknoloji ile ilerleyip blockhain ve yapay zekayı birleştirerek güven odaklı sonuç ve bu sonuçlar sonrası kar elde edeceğiz, geri dönüşümden, hayvan haklarına kadar çözümlerimiz hazır fakat önce bu felaketlerin önüne geçmek lazım. Bizim çözümlerimiz ve Yerel yönetimler eylem planımız kapsamlı bir şekilde halk odaklı, yaşam, sağlık odaklı hazır. Bunları faaliyete geçirmemiz için halkımızın desteğine ihtiyacımız var” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.