524 ÇİFTÇİYE 4 BİN KOVAN DAĞITILDI

Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Arıcılığın Geliştirilmesi ve Bal Üretiminin Artırılması Eylem Planı’ kapsamında Batman Belediyesi ve İl Özel İdaresi’nin kaynaklarıyla İlimiz merkez ve beş ilçemizde 524 çiftçiye %75 hibeli, 4 bin adet polen tuzaklı fenni kovanı dağıtımı gerçekleştirildi.

524 ÇİFTÇİYE 4 BİN KOVAN DAĞITILDI
Yayınlama: 03.03.2024
Düzenleme: 03.03.2024 09:20
A+
A-

Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen polen tuzaklı fenni kovanı dağıtım törenine katılan Vali Ekrem Canalp, üreticilere hitaben yaptığı konuşmada, dünyada Türkiye’nin bal üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada olduğunu, bu başarının arkasında hayata geçirilen projelerin sayesinde gerçekleştiğini söyledi.

Ülkemizde şehirleşmeyle birlikte tarımla uğraşan nüfus oranında ciddi bir düşüşün olduğunu altını çizen Vali Canalp, köylerde tarımla uğraşan nüfusun yaş ortalamasının 65 yaş üstüne çıktığını belirterek, gençleri çiftçiliğe teşvik etmek için de genç çiftçi projelerinin uygulandığını ifade etti.

“AMACIMIZ GENÇLERİ ÇİFTÇİLİĞE TEŞVİK ETMEK”

Vali Canalp “Aracılıkla uğraşan üreticilerimize desteğimizi esirgemememiz gerekiyor. Bundan bir yıl önce ilgili kurum ve kuruluşlarımızla arıcılığı geliştirme eylem planı hazırladık. Bu eylem planının temel ilkesi üretimi artırmaktı. Daha fazla arı kovanı, daha fazla üretici ve daha fazla arı ürünü elde etmektir. Bu eylem planının ilk merhalesini bugün hayata geçiriyoruz. 4 bin adet arı kovanını çiftçilerimize dağıtıyoruz. Eylem planının diğer bir ayağı geleneksel yöntemlerle yapılan arıcılığı teşvik etmektir. Bunun için de geleneksel unsurları barındıran, aynı zamanda modern arıcılığın gereklerini de içinde barındıran kendi kovanımızı geliştirdik.

Birkaç hafta içerisinde o kovanların da dağıtımını yapacağız. Bu kapsamda hem geleneksel yöntemlerle geliştirdiğimiz arı ürünlerini hem de modern yöntemlerle yapılan arı ürünleri üretimini artırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda üretmiş olduğumuz bu arı ürünlerin katma değerini artırmak için de gerekli alt yapıyı hazırlıyoruz. Üretilen bu ürünleri nihai ürün haline getirmemiz gerekiyor. Bu da neye tabidir; bizim bunları Batman’da gerektiği şekilde paketlememizdir. Bunun için de neye ihtiyacımız var;  hayata geçireceğimiz Gıda İhtisas OSB’dir, dedik. Her sektörde; arıcılıkta, tarımsal ürünlerde ve hayvancılıkta ürünlerinin tamamında olması gereken şey, bu bölgede ve Batman’da üretmiş olduğumuz ürünleri  katma değeri yüksek ürün haline getirecek olan Gıda İhtisas OSB’yi kurmaktır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.