CANSUYU, GAZZE’YE ‘CANSUYU’ OLUYOR

İsrail saldırılarının devam ettiği Gazze’de yaşam şartlarının gittikçe zorlaşmasından dolayı insani trajedi yaşanıyor.

CANSUYU, GAZZE’YE ‘CANSUYU’ OLUYOR
Yayınlama: 12.02.2024
7
A+
A-

Gazze’deki yaşam mücadelesi veren Müslümanların hayatta kalması için Türkiye’den yüzlerce ton yardım gönderiliyor.

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, savaşın başladığı Ekim 2023 tarihinden itibaren Mısır’dan Refah sınır kapısı üzerinden bağışçıların desteği ile yardımlarını ulaştırmaya çalışıyor.

Gazze’ye gönderilen yardımlar arasında tıbbi malzeme, un, gıda ve su başta olmak üzere farklı insani yardım malzemeleri bulunuyor.

Kasım 2023 tarihine 7 tır acil insani yardım malzemesini Gazze’ye ulaştıran Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği bu kez de serum, antibiyotik, tekerlekli sandalye, koltuk değnekleri, sargı bezleri, ameliyatlarda kullanmak üzere narkos ilaçlarından oluşan 1 tır tıbbi malzeme, 300 tondan ulaşan 14 tır un, 2 bin gıda kolisin oluşan 2 tır, 50 bin litre paketlenmiş içme suyundan oluşan 2 tır ve 2 bin adet battaniyeden oluşan 1 tır olmak üzere toplam 20 tırlık yardım konvoyu Mısır’ın başkenti Kahire’den Gazze’ye ulaşmak üzere Refah sınır kapısına doğru yola çıkarıldı.

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Gazze Yardım Koordinatörü Bilal Değirmenci, yaptığı açıklamada Gazze’de yaşanan insani trajediye dikkat çekti.

Değirmenci, “Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak 8-9 Ekim’den bu yana önce Gazze’nin içerisinde ardından da Mısır ve Türkiye olmak üzere üç koldan Gazze halkına Gazzeli kardeşlerimize yardımlarımızı devam ettiriyoruz. Mısır içerisinden de büyük yardım konvoylarını Gazze’ye ulaştırıyoruz. Daha önce ulaşan tırlarımızın ardından şuan da temel gıda, içme suyu, barınma ve medikal içerikten oluşan 20 tırdan fazla yardım tırlarımızın hazırlıklarını yaptık. Mısır’dayız ve buradaki lojistik merkezimizde tırlarımızın yüklemle işlemlerine devam ediyoruz. İnşallah tüm tırlarımız hazır olduğunda 300 ton üzerinde un ağırlıklı olmak üzere kuru gıda bunun yanında 1 tır medikal yardım 2 binden fazla battaniye 50 bin litre temiz içme suyu paketi olmak üzere acil yardımları buradan Refah sınır kapısına ardından da Gazzeli kardeşlerimize ulaştıracağız. Bu bölgede de Türkiye’deki kadar soğuk olmasa da maalesef yağış, soğuk ve kış şartları etkili. Gazze’de pekçok kardeşimiz çok kötü şartlarda hayata tutunmaya çalışıyorlar. Temel gıda en önemli önceliklerden birisi bunun yanında barınma, kıyafet gibi öncelikler var. Bunları dikkate alarak Mısır ve Filistin yetkililerinin de Gazze yetkililerinin de tavsiye ve izinleri doğrultusunda tırlarımızı hazırlayarak hızlı bir şekilde sevk ediyoruz. Hayırseverlerimizin katkılarıyla Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimizin Gazze için yeni yardım tırlarımızın hazırlıklarını tamamladık. Mısır’dan Gazze’ye uğurlamak üzere tüm tırlarımız hazır. Yardımlarımızı kesintisiz devam edeceğiz. Hayırseverlerimizin de desteklerini bekliyoruz” dedi.

“BURADA ŞARTLAR ÇOK AĞIR”

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gönüllüsü Necati Eroğlu ise “Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin gönüllüleri olarak buradayız. Burada şartlar çok ağır. Bir an evvel Gazze’deki mağdur olan o kardeşlerimize, zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren kardeşlerimize gıdanın, suyun, tıbbi malzemenin bir an önce ulaşmazı lazım. Biz gönüllülerde 7/24 çalışarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ardından tırlar Gazze’ye ulaştırılmak üzere Refah sınır kapısına doğru dualarla uğurlandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.