BAYRAMDA BESLENMEYE DİKKAT!

Batman İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Semih Canpolat, Ramazan Bayramında sağlıklı beslenmeye ilişkin yazılı bir mesaj yayımladı.

BAYRAMDA BESLENMEYE DİKKAT!
Yayınlama: 08.04.2024
A+
A-

Batman İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Semih Canpolat, Ramazan ayında beslenme düzeninde meydana gelen değişikliklerin, bayramda öğün sayısının artmasına ve daha fazla yemek yeme istediğinin oluşmasına sebep olabildiğini söyledi.

Şeker, çikolata, hamur işleri gibi gıdaların kan şekerini hızla yükselten, enerji içeriği yüksek gıdalar olduğuna işaret eden Müdür Canpolat, “Ramazanda gün içinde besin tüketmemeye alışmışken birdenbire bu gıdaların sık ve çok tüketilmesi sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine sebep olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Yeterli ve dengeli beslenmek için süt ve süt ürünleri, et-yumurta-kuru baklagiller, sebze ve meyveler ve tahıl grubundan yeterli miktarlarda tüketilmelidir” dedi.

Bayram sabahı hafif bir kahvaltı ile güne başlanılması gerektiğini belirten Müdür Canpolat “Kahvaltıda kızartma, kavurma yöntemleriyle pişirilmiş besinler tercih edilmemelidir. Domates, salatalık, maydanoz, taze biber vb. çiğ sebzeler bolca tüketilmeli, az tuzlu peynir ve haşlanmış yumurta tercih edilmelidir. Küçük porsiyonlar halinde sütlü tatlılar, taze veya az miktarda kuru meyveler, şekersiz veya az şekerli komposto, az şekerli limonata, ayran gibi içecekler tercih edilebilir. Sıvı kaybı için günde en az 2-2,5 litre sıvı alınmalı. Ayrıca evde kalındığı süre içerisinde fiziksel aktivite uygulamaları da yararlı olacaktır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.