BATMANLI VEKİL EKMEN, İKİ BAKANA SORDU

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, orman yangınlarına karşı alınan önlemlerin yetersizliği ve hayati projelerin iptali hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya soru önergeleri verdi.

BATMANLI VEKİL EKMEN, İKİ BAKANA SORDU
Yayınlama: 02.07.2024
A+
A-

“ERKEN UYARI SİSTEMLERİ GELİŞTİRİLECEK Mİ?”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, tasarruf tedbirlerinin yangınla mücadeleye olan etkilerini sorgulayarak “Tasarruf genelgesi sonrası orman yangınlarıyla mücadele kapsamında açılan yeni orman yolları işleri durdurulmuş mudur? Durdurulduysa bu kararın gerekçesi nedir? Tasarruf tedbirleri nedeniyle iptal edilen orman yangınlarıyla mücadeleye yönelik ihalelerin toplam sayısı ve iptal gerekçeleri nelerdir? İptal edilen ihaleler arasında yangınla mücadelede hayati öneme sahip projeler var mıdır? Varsa bu projelerin yerine nasıl tedbirler alınması planlanmaktadır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yangınla mücadelede kullanılacak bütçeyi ve kaynakları nasıl planlamaktadır? Bu alanda bütçe kesintileri yapılmakta mıdır? Tasarruf tedbirleri çerçevesinde orman yangınlarına karşı alınacak önlemlerden taviz verilmesi, yangınla mücadele kapasitemizi nasıl etkileyecektir? Havadan Erken Müdahale ve Kurtarma Milli Filosu’nun kurulmasına yönelik herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Bu konuda Bakanlığınızın bir planı var mıdır? Orman yangınlarıyla mücadelede kullanılmak üzere hangi yeni teknolojiler ve yöntemler planlanmaktadır? Orman yangınlarına hızlı ve etkili müdahale için orman yangını izleme ve erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesi planlanmakta mıdır?” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.