ANIZ YAKMAK YASAK VE CEZASI AĞIR!

Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, anız yakmanın birçok açıdan zararlarının olduğu ve yasak olduğu hatırlatıldı.

ANIZ YAKMAK YASAK VE CEZASI AĞIR!
Yayınlama: 24.06.2024
A+
A-

Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, anız yakmanın çevre ve toplum sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekerek “​Ülkemizde hububat hasadından sonra kalan artıkların yakılması ve toprağa karıştırılmasının verim ve toprak üzerine etkileri yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. İlimizde de anız yakılması ile sap, saman ve organik maddenin yok edilmesi sonucu; toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Buna bağlı olarak toprağın üstünde ve altında doğaya ve canlılara yararlı olabilecek, organik-inorganik maddeler ile mineraller zarar görmektedir. Bu nedenle beslenmede önemli rol oynayan gıda maddelerinin kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır. Bu bitkilerin, hayvanların ve en önemlisi insanların sağlıklı yaşam zincirini doğrudan etkilemektedir.

“SAĞLIKLI YAŞAM ZİNCİRİNİ DOĞRUDAN ETKİLİYOR”

Günümüzde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen çevresel faktörlerin en önemli unsurlarından biride Anız yangınlarıdır. Anız yangınlarının ortaya çıkardığı kül, partikül,  karbonmonoksit vb. gibi zehirli dumanlar;  soluduğumuz havayı, korkunç boyutlarda kirletip, insan sağlığını doğrudan tehdit etmektedir. Özellikle çocuk ve yaşlılarda solunum yollarının tıkanmasına sebep olmaktadır. Astım, Bronşit ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanlarda bu durum daha ağır sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Ayrıca; Telefon ve elektrikler direkleri, etraftaki yerleşim bölgeleri zarar görmektedir. Anız artıkları ile beslenen yaban hayvanları ölmekte, hava kirlenmekte, meydana gelen duman nedeniyle zaman zaman karayollarında görüş azalmakta ve trafik kazaları ile can ve mal kayıpları yaşanabilmektedir.

“İNSANA, ÇEŞİTLİ CANLI VARLIKLARA VE ÇEVREYE ZARAR VERİYOR”

Tüm bunlarla birlikte Anız yakmanın dinimizde de yeri yoktur. Cenab-ı Allah İnsanlara,  Hayvanlara, Çevreye ve Tabiata zarar veren her fiili ve eylemi haram kılmıştır. Anız yakarak yok edilen her canlının, Allah katında hesabının sorulacağının unutulmaması gerekir. Allah’ın kesin olarak yasakladığı bazı kötülükler vardır ki, zararları sınırlı değil ve fazlasıyladır. İnsana, çeşitli canlı varlıklara ve çevreye sirayet etmektedir. Bu kötülüklerden biri de Anız yakmaktır.”

“ANIZ YAKANLARA AĞIR CEZALAR VERİLECEK”

Açıklamanın devamında “Bu yasağa uymayanlar hakkında T.C.K ‘nın 526 maddesine göre işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır. Ayrıca 2872 sayılı Çevre Kanununa göre de idari para cezası uygulanacaktır. Anız yakanlar 5 yıl süre ile tarımsal desteklemelerden men edileceklerdir. Anız yakanlara 2024 yılında her dekar için 1.933,95 TL idari para cezası verilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.