14 BARO’DAN ORTAK AÇIKLAMA

Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi katledilmesine ilişkin davada 3 sanık polisin beraatının talep edilmesine 14 Baro tepki gösterdi.

14 BARO’DAN ORTAK AÇIKLAMA
Yayınlama: 01.05.2024
A+
A-

Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Dersim, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak ve Van boraları,  Tahir Elçi davasıyla ilgili ortak açıklama yaptı. Yapılan ortak açıklama şöyle “28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir ELÇİ’nin görülen dava dosyasına Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 25.04.2024 tarihinde sunulan mütalaada, sanık polis memurlarının beraatına karar verilmesi talep edilmiştir. Kentin orta yerinde onlarca kamera önünde gerçekleştirilen Tahir Elçi suikastının yaşandığı ilk andan gelinen bugünkü aşamaya kadar etkisiz bir soruşturma ve kovuşturma sürecine tanıklık ettik.

“HUKUKA AYKIRI ŞEKİLDE ARAŞTIRMALAR YAPILDI”

Cinayetin aydınlatılması konusunda soruşturma ve kovuşturma makamlarınca yapılması gereken araştırmalar; Tahir Elçi’nin avukatları ve hukuk kurumları tarafından talep edilmesine rağmen hiçbir talep dikkate alınmadı. Hukuka aykırı şekilde yapılmayan araştırmalar; faillerin korunduğunu ve cezasızlığın adli kurumlar tarafından adım adım örüldüğünü ortaya koymaktadır. Yargılama sürecinde itirafçıların ifadesiyle ortaya çıkan ve gerçeklerle çelişen hakikati karartma girişimleri ciddiye alınmadı, kovuşturma derinleştirilmedi. Siyasal cinayetlerin aydınlatılması konusunda; ciddi bir toplumsal, siyasal ve yargısal iradeye ihtiyaç olduğunun bilincindeyiz. Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılmasında ciddi bir toplumsal irade olmasına rağmen maalesef bu irade yargısal ve siyasal makamlarda görülemedi. Tahir Elçi’nin ifade ettiği gibi ‘Faili Meçhul Cinayet Yoktur Aydınlatılmamış Cinayet Vardır’. Biz aşağıda imzası olan Barolar olarak; cezasızlık travmalarımıza bir yenisinin daha eklenmesini kabul etmediğimizi ve hukuki sürecin takipçisi olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.