USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

TOKİ YAPAR, YÖNETİM BOZAR

06-08-2023

Devlet, kendi imkânlarıyla ev sahibi olamayan vatandaşlar için TOKİ üzerinden yardımcı olmaya çalışır. Ancak başa atadıkları yönetim vatandaşı canından bezdirir.

Batmanımızda en son yapılan Cegeliyé konutlarında şikâyetler yükselmektedir. Adeta ekonomik kriz ve zamların acısı vatandaştan çıkarılmaktadır.

Haziranı bilmiyorum ama Temmuz ayında, daireleri teslim edilmemiş üyelerden, olmayan kapıcı ve yönetim giderleri olarak 544 (2+1 için) lira aidat alınmış. 2 Ağustosta baktığım bloklarda eksiklikler tamamlanmamış ve çalışmalar devam ediyordu.

Kapıcı yok, ilgilenen yok. Dairesi için gelen bir vatandaş ise 3+1 dairesi için 861 lira aidat alındığını söyledi. Anlayacağınız kimin gücü kime yeterse. Fırsatını bulan karşısındakini eziyor. Zam ve haksızlıklar için hepimiz hükümetleri eleştiririz ama eline fırsat geçen, kardeş ve komşularını ezmekte daha çok zalimleşebiliyor.

Doğru bilgiler edinmek için daha önce iki defa TOKİ – Emlak Yönetimini aradım. Bir bilgi vermediler. Ancak şikâyetimi aldıktan sonra bilgilendirmek için arayacaklarını söylediler. 15 gündür bekliyorum maalesef bir haber yok. Biz de soru ve sorunları basın yoluyla dile getireceğiz.

Hep Adalet, Dürüstlük, Şeffaflık, liyakat… Deriz ya! Aşağıdaki sorular bu minvalde cevaplandırılmalıdır.    

Site Yönetimini kim belirliyor? Kaç kişiden oluşur ve neye göre alınır?

Maaşlarını kim ve neye göre belirliyor?

Kaç daireye bir kapıcı alınıyor veya alınmış?

Yönetici, kapıcı alımı için ilan verildi mi? Alım için sınav mı yapıldı?

Birileri kendi adamlarını mı yerleştirdi? Yoksa para karşılığında mı kadrolar satıldı?

Yolsuzluk ve adam kayırmalara yabancı değiliz. Daha önce de emekliler için yapılan konutlarda, emeklinin hakkı başkalarına satılmıştı. Bir vatandaş anlatıyordu: Adam dükkânlarını kiraya vereceği market sorumlusundan, tanıdığı ‘dürüst ve çalışkan bir garibanı’ işe alması için ricada bulunmuş.

Bir zaman sonra zengin dükkân sahibinin iş karşılığı gencin babasından para aldığı anlaşılır. Market sahip ve sorumlularının haberi yok ama dükkân sahibi adam, onlar adına gencin babasından para almış.

Eğer açık ve dürüstçe alım yapılsaydı, eminim ki üyelerin en az yarısı yönetim ve kapıcılığa talip olurdu. Peki, üyelerin bu hakkı kimler tarafından ve ne amaçla gasp edildi?

Tamamlanmamış ve teslim edilmemiş blokların aidatı mı olur?

Allah’tan korkmaz mısınız?

Taşınmadan ve sadece yönetim gideri olarak aldığınız yüksek aidatlar, taşındıktan ve ortak giderler olduktan sonra kaça çıkacak?

Zaten emekli, asgari ücretli gibi dar gelirlilerin oturacakları sitede bu aidatlar çok yüksek değil mi? Kaç daireye bir kapıcı alınmış veya alınacak? Kamuda çalışmıyorsunuz ki, bir kişi yerine üç kişi alınsın. Maaş ve aidatları Devletten değil, geçim sıkıntısı çeken dar gelirli hemşerilerinizden alıyorsunuz.

Eğer Site Yönetimi, üyeler gibi dar gelirli olsa ve sitede oturup aidat ödeselerdi acaba aynı şekilde davranırlar mıydı? Yoksa “İsraf ve yolsuzluk var” diye kıyamet mi koparacaklardı?

Site yönetimi ve harcamalar hakkında; Site sakinlerinin seçme, denetleme ve hesap sor hakları olmalı değil miydi?

Tamamlanmamış ve kapıcısı görülmeyen daireler için alınan, 908 x 544 (861) = Paralar nereye gidiyor? Bunların mutlaka hesabı verilmelidir. Üyeler gerekli yerlere şikâyetlerini yaptıktan sonra bir hukukçuyla konuşup toplamda yüklü olan bu paranın iadesi için davacı olmalıdırlar.

TOKİ üye ve sorumlularına, Batman Vali ve Vekillerine, Hükümete arz olunur…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?