USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

DEPREM BÖLGESİNDE VALİ EKREM CANALP’IN LİDERLİĞİ VE BATMANLI KAHRAMANLAR

23-02-2023

6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük deprem bugün itibariyle 10 şehirde 42 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Vali Ekrem Canalp liderliğinde 100 araçlık konvoy ve 350 kişilik personel ile ilk günden itibaren deprem bölgesine giden Batman ekibi, yaklaşık iki haftadır farklı şehirlerde çalışmalarına devam ediyor.

Batman Valisi Ekrem Canalp ve ekibini deprem bölgesinde ziyaret etmek, destek vermek, motive etmek ve depremin oluşturduğu yıkımı yerinde görmek üzere Batman Gap Gazetesi genel yayın yönetmeni Mansur Obut ve Eğitimci iş insanı Cuma hoca ile birlikte İl Emniyet Müdürümüz Köroğlu Kıraç’ın memleketi olan Kahramanmaraş / Göksun’a doğru hareket ettik.

Sabah’ın erken saatlerinde başlayan yolculuğumuzda yollarda gördüğümüz yardım, konteynır ve çadır tırları ile iş makinalarının varlığı, bizlere Devlet’in tüm imkânlarıyla bölgede olduğunu ve necip milletimizin yaraları sarmak için devletiyle birlikte müthiş bir dayanışma içinde bulunduğunu gösteriyordu.

550 km olan Batman-Göksun arasında asrın felaketinden dolayı yıkılan binaları, işyerlerini, enkaz altında kalan araçları ve telef olan hayvanları gördükçe, depremin dehşetini daha iyi anlıyorduk.

Harabeye dönmüş Kahramanmaraş’ı gördükten sonra Göksun’u merak ediyorduk.

Göksun’a girdiğimizde ağır ve orta hasarlı binaları görebiliyorduk. Konuştuğumuz vatandaşlardan kırsal kesimde yıkıntının daha büyük olduğunu, devletin başta AFAD olmak üzere askeriyle, polisiyle, doktoru ve hemşiresiyle, kısacası bütün imkânlarıyla bölgede olduğunu, Batman ekibinin gelmesiyle birlikte hem arama-kurtarma hem de enkaz kaldırma çalışmalarının daha disiplinli bir şekilde devam ettiğini öğrendik.

Kırsal kesimlerde ziyaretlerde bulunan Vali Bey’le iletişime geçip kendilerini ve Batman ekibini ziyarete geldiğimizi söylediğimizde, bizlerle görüşeceği yer olan ve Afet Koordinasyon Merkezi olarak kullanılan Millet Konağında buluşmak üzere, o bölgeye doğru hareket ettik.

AFET KOORDİNASYON MERKEZİNDE HUMMALI ÇALIŞMA

Göksun Millet konağında kurulan afet koordinasyon merkezine ulaştığımızda, Batman İl Genel Sekreteri Abdülkadir Özer, depremzedeler için bir taraftan çadır, ısıtıcı, jeneratör ve konteyner planlaması yaparken diğer taraftan kırsal kesimde enkaz altında telef olan hayvanların salgın hastalık oluşturmasının önüne geçmek için planlar yapıyordu.

Özer, öyle bir çalışma içine girmişti ki önüne dikildiğimizde bizi göremeyecek kadar işine odaklanmıştı.

Göksun ve kırsalında dezenfeksiyon, ilaçlama ve kemirgenle mücadele için yapılan çalışmalar ile depremzedeler için sağlıklı koşullar oluşturulurken, diğer yandan acil yıkım kararı verilen ağır hasarlı binalar, Batman il özel idaresi ve Batman Belediyesi ekipleri tarafından kontrollü bir şekilde yıkılıyordu.

VALİ EKREM CANALP’LA GÖKSUN MİLLET KONAĞINDAYIZ

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki depremin ardından Vali Ekrem Canalp, önce İslâhiye’ye ardından Göksun’a koordinatör Vali olarak görevlendirildi.

Makam kapısında bizleri kucaklayarak odasına davet eden Vali Ekrem Canalp’ta yorgunluk, bitkinlik, stres ve halsizlik beklerken devlet gibi dimdik ayakta durması, enerjisinin en üst seviyede bulunması, ekibini ilham veren çalışmasıyla motive etmesi, ekip ruhunun bu tür afetlerde ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyordu.

Depremin meydana gelmesiyle birlikte eşleştirilmiş şehir olması hasebiyle önce Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’yu arayan Vali Canalp, durumun Diyarbakır’da yerel ekipler tarafından kontrol edilebileceğini öğrendikten sonra, AFAD Başkanını arayarak ekibiyle birlikte yeni görev yeri olan İslahiye’ye hareket etmişti.

VALİ CANALP: BATMANLILAR BENİM AŞKIM

Batman Valisinin liderliğinde depremin hayalet şehre çevirdiği İslahiye’ye 100 araç ve 350 personel ile hareket eden Batman ekibi, bu şehre müdahale eden ilk ekip oldu.

Depremin ilk günü 60 bin nüfusu olan İslahiye için yarısından çoğu yok oldu diyen Fatma Şahin, durumun vahametini ve felaketin büyüklüğünü televizyon ekranlarından kamuoyuyla paylaşıyordu.

İslahiye’ye vardıktan sonra bir taraftan arama kurtarma faaliyetleri yürüten Batman ekibi, diğer taraftan depremzedeleri bölgeden başka şehirlere tahliye ederek daha fazla kaybın oluşmasının önüne geçiyordu.

Batman Valisi Ekrem Canalp, felaketin açtığı yaraları sarmak için depremin ilk gününde Batmanlıların gönderdikleri 256 yardım tırının 36 saatte dağıtıldığını anlatırken hem gözleri doluyor hem de Batmanlılar benim aşkım, Allah hepsinden razı olsun diyerek duygularını dışa vuruyordu.

Batman ekibinden bazı arkadaşların Vali Beyin depremin ilk iki günü yani 48 saat boyunca yemek yemeden depremzedelere yardım ettiğini, yaşanan felaket karşısında arama kurtarma faaliyetlerine devam ettiklerini ve 13 gün boyunca araçlarda kısa süreli olarak gözlerini dinlendirebildiklerini anlatırken, ağzımızdan sadece sizler bizim kahramanımızsınız sözleri dökülüyordu.

KAHRAMANMARAŞ/GÖKSUN

186 vatandaşın hayatını kaybettiği Göksun’da 3000 hayvanın telef olması, olası salgın riskine karşı önlem alınması, kırsalda yaşayan insanların barınma, ısınma ve yemek ihtiyaçlarının karşılanması için herkes büyük bir özveriyle çalışıyordu.

Bunlara ilaveten her gün kırsal kesime ziyaretler gerçekleştiren ve kriz merkezine anlık bilgiler gönderen Vali Ekrem Canalp ve Batman ekibi, bütün depremzedeleri çadır kentlere yerleştirmeden kendileri çadırda uyumamış.

Bu felaketi gördükten sonra tam 16 gündür deprem bölgesinde bulunan, -27 derece hava sıcaklığında hizmette aksama yaşanmaması için gayret gösteren, çadırda yaşayan insanlarımızın ısınma, yiyecek ve hijyen malzemelerini en ince ayrıntısına kadar takip eden, Anadolu irfanını iliklerimize kadar hissettiren başta Vali Ekrem Canalp olmak üzere Abdülkadir Özer, Metin Gürbüz, Feyyaz Tunç, Muharrem Kara, Burak Eren ve diğer kahramanlarımıza medyunu şükranız.

Depremzedelerin yaralarının sarılması, insanların soğuktan korunması, Metin Gürbüz koordinesinde elma deposunun lojistik üsse dönüştürülmesi, depremzedelerin neredeyse bütün ihtiyaçlarının buradan yapılması, zoru başarmak için ortaya koydukları gayret, Batman ekibinin tek yürek halinde ortaya koyduğu çalışmaları gösteriyordu.

Bütün ekip öyle bir özveriyle çalışıyordu ki, Abdülkadir Özer gibi Metin Gürbüz’de önüne dikildiğimizde bizi göremeyecek kadar işine odaklanmıştı.

BATMAN’A GERİ DÖNÜŞ

Göksun’dan Batman’a dönüş başlarken Vali Ekrem Canalp’ın her birimizi iki kez kucaklayarak kapıdan uğurlaması, gözlerimizin içine bakarak Batmanlılara selam ve muhabbetini yollaması, bizlere bu toplumda iyiliğin ve merhametin yine galip geldiğini, yaşadığımız felaketler karşında birlik ve beraberliğimizin garantisinin Anadolu irfanı olduğunu bir kez daha hatırlatıyordu.

İnsanlık tarihinin en büyük felaketi olarak nitelendirilen ve 13 milyondan fazla insanı etkileyen bu doğal afet sonrasında milletimizin ortaya koyduğu büyük fedakârlık ile bir kez daha gördük ki, Milletine sahip çıkan bir Devletin ve Devletine sahip çıkan bir Milletin önünde hiçbir güç duramaz.

Kalın sağlıcakla…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?