USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BATMAN’DA SEÇİM İZLENİMLERİ…

26-04-2023

Âlimin biri talebelerine ders verirken, canını kurtarmaya çalışan tavşan ile tazıyı gösterir ve ‘hangisi hızlı koşar?’ diye sual eder.

Talebelerin bir kısmı ‘tavşan’ cevabını verirken, diğer kısmı ise ‘tazı’ cevabını verir.

Âlim de ‘tabii ki tavşan’ der ve ekler, ‘tazı karnını doyurmak, tavşan ise canını kurtarmak için koşuyor’ der.

14 Mayıs seçimlerinde Batman’ın 5 milletvekilini hangi partiden meclise göndereceğini yukarıdaki kıssayı yerel teşkilatların seçim çalışmalarına uyarladığınız vakit büyük bir olasılıkla sonuca ulaşabileceksiniz.

Bu bağlamda Batman’da sandığın nasıl şekillenebileceğini seçmenin nabzını tutarak anlamaya ve anlatmaya devam ediyoruz.

Yeşil Sol Parti Batman’da 5-0 yapmak istiyor.

Bunu sadece Yeşil Sol Parti değil, Batman’ın sokaklarında konuştuğumuz seçmen dile getiriyor.

Yeşil Sol Parti teşkilatı, milletvekili adayları ve seçmeni Batman’da tüm milletvekilliklerini kazanmak için büyük gayret gösterirken, Cumhurbaşkanlığı yarışında ise Kılıçdaroğlu’nun Yeşil Sol Parti’nin alacağı oya yakın bir başarı elde edeceğini düşünüyor.

Yeşil Sol Parti teşkilatı ve milletvekili adayları şu anda kırsal kesimlerde hummalı bir seçim çalışması yürütüyor. 1 Mayıs’tan sonra bazı STK’lar ile birlikte Batman Merkez’de ev ve iş yeri ziyaretleri gerçekleştirerek arzu ettikleri başarıya ulaşmak için gayret edecekler.

AK Parti’ye oy vermeyi düşünen seçmenler ise mevcut tablonun korunabileceğini ancak HÜDAPAR adayının arkasına aldığı rüzgârı doğru yönetebilmesi durumunda ikinci milletvekilliğinin gelebileceğini düşünüyor.

Bunu sadece AK Parti seçmeni değil, kararsız olan seçmen dile getiriyor.

AK Parti seçmeni Cumhurbaşkanlığı yarışında ise Erdoğan’ın AK Parti’nin Batman’da alacağı oyun çok üzerinde bir başarı elde edeceğini düşünüyor.

Zira kararsız olan seçmenin bir kısmı şayet sandığa giderse bile sadece Erdoğan’a oy vereceğini söylüyor.

Siyasette en büyük kredi siyasetçinin verdiği sözü yerine getirebilmesidir.

AK Partinin birinci sıra adayı Ferhat Nasıroğlu’nun verdiği seçim vaatlerini yerine getireceğinden herkes emin. Ancak ortaya konulan vizyon projelerin alt yapısının doldurulması ve afişlerde yapılmaya çalışılan bilinç kurgulamasının ise daha etkili olması gerekiyor.

AK Partinin ikinci sıra milletvekili adayı Serkan Ramanlının ortaya koyduğu çalışma, geliştirdiği siyaset tarzı, polemiklerden uzak durması, başarının tohumlarını atarken gösterdiği siyasi nezaket neredeyse her kesim tarafından özel bir takdir görüyor.

AK Parti’ye yakın olduğunu iddia eden sivil toplum kuruluşlarının bu seçim çalışmasında sahada bulunmayışı ise partililer tarafından anlaşılabilir bulunmuyor.

CHP ise Batman’da hem teşkilat olarak hem de Milletvekili adayı Hüseyin Yaşar ile hiç görülmemiş bir seçim kampanyası yürüterek başarıya ulaşmak istiyor.

CHP, hem ortaya koyduğu çalışma hem de millet ittifakı ortaklarıyla birlikte kendi açısından en uygun taktikle çalışırken, Yeşil Sol Parti’den gelebilecek stratejik oyları sandığa yansıtmak istiyor.

CHP, ümidini diri tutarak çalışmalarını bu minvalde yürütüyor.

Şu anda Batman’da ikinci parti konumunda bulunan kararsızlar ise süreci izlemeye, partileri/ittifakları dinlemeye ve milletvekili adaylarını anlamaya çalışıyor.

AK Parti’nin Batman’da bulunan kararsız seçmeni nasıl ikna edebileceğini, beklentilerine nasıl cevap vereceğini, nasıl bir çalışma yaptığını şu ana kadar görmedim, duymadım ve bilmiyorum.

Milletvekili adaylarının AK Parti iktidarında Batman’ın elde ettiği kazanımları tekrarlaması, hatırlatması ve anlatması önemli. Ancak geleceğe dönük ortaya konulan yeni hedeflerin, hayallerin ve projelerin kararsız seçmenin gönül kapısını aralayacak bir yöntemle anlatılması daha önemli.

AK Parti Batman’da bunu başarabilecek mi? Kararsız seçmeni ikna edebilecek mi? Gönül kapılarını aralayabilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

DEVA, Gelecek ve Saadet Partisi seçmeni CHP için sandığa gider mi? Sandığa giderse CHP’ye oy verir mi? Oyları nasıl sandığa yansıyacak hep birlikte izleyeceğiz.

Yeşil Sol Parti, son dönemeçte seçimin 5-0 olamayacağını görürse stratejik oy çalışmasıyla CHP'yi destekler mi? Bunu da seçime az bir süre kaldığında öğreneceğiz. 

Evet, seçimlere 3 hafta kaldı ve seçmen sandığa giderek Batman için kararını verecek.

Bir huzur, güven ve istikrar şehri olan Batman’da kararını vermiş olan seçmen siyasi görüşüne göre tercihini sandıkta ortaya koyacak.

Batmanda kararsız olan seçmen ise ya siyasi beklentisini karşılayabileceğini düşündüğü partiyi tercih edecek ve sandığa gidecek yâda sandığa gitmeyerek yok sayılmasının faturasını ilgili partilere kesecek.

Sonuç olarak Yeşil Sol Parti’nin Batman’da HDP’nin sadık seçmeni sayesinde açık ara önde olduğunu herkes kabul ediyor.

Ancak CHP’nin Batman’da bir milletvekili bile çıkaramaz algısını oluşturmaya çalışanlara karşı özellikle AK Parti cenahının itibar etmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Buna ilaveten AK Parti’nin Batman’da iki milletvekili çıkarması mümkün değil diyenlere ise ihtiyatla yaklaşılması gerektiğini hatırlatmak istiyorum.  

Yazının girişinde paylaştığım o meşhur kıssada anlatıldığı gibi sokaktaki seçmen tazıyı da tavşanı da çok iyi görüyor ve biliyor.

Kalın sağlıcakla…

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?