USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BATMAN'DA EZBERLERİ BOZAN BİR SEÇİM...

18-05-2023

14 Mayıs seçimlerini büyük bir olgunlukla ve sağduyuyla bitirdik.

Her seçim döneminde partiler tarafından açıklanan milletvekili listeleri küskünlüklere sebep olduğu için seçimler genel olarak sıkıntılı geçer.

Kimisi listedeki adayı beğenmediği için, kimisi yeterli göremediği için, kimisi temsil edemeyeceğini düşündüğü için, kimisiyse adaylık başvurusu yapan yakınına o listede yer verilmediği için seçmen davranışını değiştirmeyi tercih eder.

Batman'da seçim sürecini ve sonucunu değerlendirmek için elimizde yeteri kadar veri bulunuyor.

Ferhat Nasıroğlu'nun Kurumsal Çalışma Yöntemi

AK Parti'nin son dönemlerde Batman'da yaşadığı yoğun kan kaybını öncelikle durduracak, partiyi toparlayacak, kurumsallaştıracak ve ardından seçimi kazanacak çok önemli ve etkili bir isme ihtiyacı vardı.

AK Parti Genel Merkezi tarafından Ferhat Nasıroğlu ismi birinci sıra adayı olarak açıklandıktan sonra 'ezberleri bozan seçim' sürecini yaşamaya başladık.

Ferhat Nasıroğlu'nun kurumsal çalışma kavramları istikametinde AK Parti Batman il teşkilatı, 45 günlük seçim maratonunda uzun bir süre ona ayak uyduramadı.

Bütün zorluklara ve sıkıntılara rağmen Ferhat Nasıroğlu, başarıya giden yolun kilometre taşlarını döşemeyi başardı.

Ferhat Nasıroğlu'nun ilk sıradan kazanacağı neredeyse kesin olmasına rağmen listedeki bütün adayların kazanması için ortaya koyduğu üstün gayret, AK Parti'de ikinci milletvekilliğinin kazanılmasında etkili oldu.

Evet, ezberleri bozan seçim süreci, ezberleri bozan sandık sonucuyla taçlandı.

Batman İmanın Kalesidir.

Millî görüşün lideri merhum Necmettin Erbakan ilimizde gerçekleştirdiği mitinglerde katılımcılara, 'Batman imanın kalesidir' diye sesleniyordu.

Zira halkımızın sadece bilincine değil, kalbine ve ruhuna yerleşmiş olan İslam sevdasını söküp atamayanların oluşturmaya çalıştığı kışkırtmalara karşı halkımız, her zaman sağlam bir duruş göstermiştir.

Bu bağlamda yakın zamanda kutsal kitabımıza yapılan çirkin saldırılara karşı 'Kuran nesli tarafından' Batman'da düzenlenen protesto mitingine on binlerce kişinin katılması, bu sağlam duruşun devam ettiğini göstermektedir.

Kuran nesli platformu HÜDAPAR'a yakın olan bir sivil toplum kuruluşu olarak biliniyor.

Batman'da düzenlenen protesto mitingine on binlerce kişinin icabet etmesi aslında bu topluluğun siyasi gücünün büyüklüğünü ve etkisini de gösteriyordu.

Güneydoğu'da bu gücü ve etkiyi gören Erdoğan, tamamıyla yerli ve milli bir yapı olarak tanımladığı HÜDAPAR'dan 4 ismi, AK Parti listesinden aday gösterdi. 

HÜDAPAR Oy Kaybettirir Söylemi

Algı mühendislerinin HÜDAPAR Cumhur ittifakına 'oy kaybettirir' söylemi, HDP'nin hâkim parti konumunda bulunduğu Batman'da ortaya çıkan seçim sonucuyla birlikte anlamını yitirmiş oldu.

HÜDAPAR Batman il teşkilatının ortaya koyduğu gayret ve strateji, seçim atmosferinin oluşturduğu stresi azaltırken, Batman'da çoğu kesimin sevgisini ve saygısını kazanmış olan Serkan Ramanlının beklentileri karşılayan çalışması, kararsız olan muhafazakâr seçmenin kafasını netleştirdi.

HÜDAPAR seçmeninin kazanma inancı ve Serkan Ramanlının bir adayın göstermesi gereken performansın çok üstünde çalışması, başarının can simidi olmuştur.

Ferhat Nasıroğlu ve Serkan Ramanlı, seçmene temas eden çalışmalarıyla ezberleri bozan 14 Mayıs seçimlerinin kazananları oldu. 

Sonuç olarak Batman'da siyasi tecrübesi yüksek olanlar, Ferhat Nasıroğlu ve Serkan Ramanlının başarısını takdir edecektir.

Yeşil Sol Parti

Yeşil Sol Parti çatısı altında seçime giren HDP, 4 milletvekili bulunan Batman'da 1 milletvekilliğini kaybetti.

Sadece Batman'da değil, Güneydoğunun birçok vilayetinde hem oy hem de milletvekili kaybetti.

Bazı kesimler Yeşil Sol Parti'nin İttifak'tan ve pusuladan kaynaklanan yanlış oy tercihleriyle kaybettiğini konuşuyor.

Kim ne düşünüyorsa düşünsün; Kürt seçmen politize olmuş bir topluluk olarak bugüne kadar böyle bir yanlışlığa fırsat vermemiştir.

Şayet böyle bir yanlışlık olsaydı Yeşil Sol Parti’nin desteklediği Kemal Kılıçdaroğlu, bölgede seçimi açık ara önde tamamlayamazdı.

14 Mayıs seçimlerinde Batman'da sönük bir propaganda süreci yürüten Yeşil Sol Parti'nin, ne olursa olsun 5-0 yaparız havası, siyasi rehaveti, bu partiye gönül vermiş olan seçmenin önemli bir kısmının CHP'ye oy vermesine sebep olmuştur.

Sahada Etkili Olamadılar

Sahada koşturmasına alışık olduğumuz HDP'nin Yeşil Sol Parti çatısı altında verimli bir seçim çalışması yapamadığını, seçmeni yeterince motive edemediğini ve partiye yakın sivil toplum kuruluşlarının ise eskisi gibi etkili olamadığını söyleyenlerin sayısını azımsamamak gerekir.

Bunlara ilaveten, HDP seçmeninin bir kısmının girilen ittifak yapısına itirazı, bir kısmının aday isim ve sıralamasına kırgınlığı, bir kısmının ise geleneksel tutumdan ve söylemden rahatsızlığı, Batman'da 1 milletvekilinin kaybedilmesine sebep oldu.

Batman'da seçmen kitlesini motive edemeyen ve hedeflediği başarıya ulaşamayan Yeşil Sol Parti'de yaşanan başarısızlık mutlaka kapsamlı bir şekilde ele alınacaktır.

HDP’nin 14 Mayıs seçimlerinde Batman’da yaşadığı başarısızlık raporunda ne yer alacak merak ediyorum. 

Dolayısıyla Yeşil Sol Parti'nin ve bu partiye gönül vermiş olan seçmenin Batman'da mutlu olmadığını tahmin etmek zor değil. 

Ancak, HDP seçmeninin sadece Batman'da değil, ülke genelinde partisine verdiği mesajı doğru okumak gerekiyor.

Sonuç olarak, Yeşil Sol Parti seçmeni 14 Mayıs seçimlerinden sonra sadece partisine değil, aynı zamanda Millet ittifakına olan kırgınlığını ve üzüntüsünü olabildiğince hissettiriyor.

CHP

CHP 28409 oy sayısıyla, Batman tarihinin en yüksek oy oranına ulaşarak başarılı bir seçim süreci geçirdi.

CHP'nin Batman'da kazanabilecek bir denkleme girmesi diğer partilerde bir tedirginlik yaratmıştı.

CHP'nin sırasıyla Sason, Beşiri, Kozluk ve Hasankeyf'te %10 üzerinde oy alması, gelecek seçimlerde dikkatleri üzerinde toplayacaktır.

CHP'ye gelen emanet oylar korunabilir mi?

Bunu önümüzdeki yerel seçimlerde göreceğiz.

Kalın sağlıcakla…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?