gap başlık

logo

VİRÜS DERS VERİYOR…


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Mikroskoplarla göremediğimiz küçücük cansız bir hayalet, bütün hayatımızı değiştiriyor. Sadece bizim değil, bütün dünyanın gündemi Virüs olmuş.

Hani o ölüme meydan okuyan kabadayılardan eser kalmamış. Hani o her gün dünyanın diğer bir ucundaki Ülkeyi tehdit eden süper güç ABD nerde? Hepsi de göremedikleri virüsten kaçacak delik arıyorlar.

Dünyayı tehdit eden süper güç ABD, kendini Virüsten koruyamıyor. Halkı cezalandırmak ve idareye kendi kuklalarını geçirmek için Irak, Suriye, Afganistan… Dünyanın dört bir yanına asker gönderen ABD, Virüs korkusundan dışarı çıkamıyor. Tehdit unsuru olarak kullandığı silah gücü, doları, istihbaratı… Onu kendi evinde koruyamıyor.

Dünya ticaretini ele geçiren, ekonominin merkezi ve dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, Virüse karşı aciz kaldı. Müslümanlara yaptığı zulümlerin bir benzerini, kendi insanlarını da evlerine hapsetti, sokakta bulduklarını linç etti.

Birbirlerini tehdit eden ülkeler Virüs korkusundan dost olmuşlar. Rusya, kendisini tehdit eden Amerika’ya Virüse karşı malzeme yardımında bulunuyor. Dünyanın akıllısı ve efendisi olduğunu sanan Avrupa, Virüse karşı ah vahlar içinde çaresiz kalmış durumda…

Ülkemizde devlet, fakir vatandaşlara az da olsa 1000’er liralık yardımda bulunuyor. Yeterince sağlık hizmetlerinin verilmediğinden şikâyetçiydik. Şimdi sağlıkçılar hasta avına açıkmış gibi, her yerde hasta arıyorlar. Sağlık ücretlerinden şikâyetçiydik, şimdi sosyal güvence sorulmadan, Virüs şüphesi olan hastalar ücretsiz tedavi ediliyor. Eskiden vatandaş sağlık birimlerinin peşinde koşarken, şimdi devlet ve sağlık birimleri hastanın peşinde koşuyor.

Hac farizasının asıl maksat ve manası unutularak, “Hacı” desinler diye turistik bir seyahat haline gelmişti. Müslümanların gafletinden olacak ki, ipleri Siyonist ve emperyalistlerin elinde olan Arap kralları, artık açıkça ABD ve Siyonist İsrail’i destekliyor, Müslüman halkın paralarını düşmanlarına aktarıyorlardı. Müslümanlar olarak bir tavır geliştiremedik, boykot edemedik. Ama görünmeyen bir Virüs, ABD ve İsrail için iyi bir gelir kaynağı haline getirilen ‘Umre’ seyahatlarını tamamen durdurdu.

Aynı şekilde Müslümanların dertleşmeleri, kaynaşmaları, sorunlarını çözmeleri ve ‘Cemaat’ olmaları için toplanılan Cuma namazlarının da maksat ve manası unutulmuştu. Cami ve namazdan bir feyz alınmıyordu. Virüs sebebiyle belki Müslümanlar kendilerine gelirler de; Cami, Cemaat ve Namazın kıymet ve manasının şuuruna varırlar.

Temizliğin kıymetini bilmiyorduk, önemsemiyorduk. Şimdi bütün dünya günde beş defa abdest alır gibi, temizliğe önem veriyor. Her karşılaşmalarda sarılma ve öpmelerin çok da doğru olmadığını söylüyorduk. Şimdi virüs korkusuyla insanlar çocuklarını öpmüyor. Park ve sokakların yatak odalarına çevrilmesinin ayıp ve günah olduğunu söylüyorduk. “Hangi çağda yaşıyoruz? Gençlik, Özgürlük…” diye savunanlar, virüs korkusundan eşleriyle yataklarını ayırmışlar.

Müslüman hanımın tesettürüne saldıran bazı kendini bilmezler, şimdilerde yüzlerinde maskeyle dolaşıyorlar. Kur’an kurslarına karşı çıkanlar, Kur’an dinliyorlar. İçki, kumar, fuhuş, kadın ve çocuk cinayetleri, kavgalar, eylemler, siyasi çekişmeler… Asgariye inmiş durumda.

Her gün Afganistan, Irak, Suriye’de işlenen katliamlar, Virüsle durmuş gibi. Denizlerde ve sınırlarda hayatını kaybeden Mültecileri duymuyoruz.

Ve belki de en önemlisi, savaş ve katliamlara sebep olan devletler, siyasiler ve örgütçüler de artık Virüs korkusuyla ölümün acısını hissetmektedirler. Ta Çin’de çıkan Virüs, şuanda dünyanın her tarafına yayılmış durumda. Her bulaşan onun yayılmasına sebep olmaktadır. Ve her ölüm, sıranın bize yaklaştığını hissettirmektedir. Bu yayılmacı özelliğiyle Virüs, başkalarının hastalanmasına ve ölümlere üzülmemiz dersi vermektedir. Dilerim herkes bu derslerden ibret alır. Dileğimiz artık bundan böyle insanlar arsındaki hiçbir fark, kavga ve ölüm sebebi yapılmasın. İnsanlar birbirlerine zarar vermesin, düşmanlık yapmasın. Başkalarının ölümüne ve acılarına sevinmesinler.

Ve Virüs bize şunu gösteriyor: Gözle göremediğimiz ve Uzmanların canlı olmadığını söylediği küçücük bir Virüs bile, dünyanın sonu, kıyametin başlangıcı olabilir.

Her musibetten dersler alalım ama tedbirleri asla ihmal etmeyelim. Bu şahsi bir mesele değildir. Çocuklarımız, geleceğimiz ve bütün insanlık için hayati tehlike arz eden bu hastalığın bertaraf edilmesi için, uzmanların tavsiyelerine uyalım, dışarı çıkarak hastalığın yayılmasına sebep olmayalım…

Daha sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir gelecek dileğiyle…

Share
6161 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI; FAİLİ MEÇHUL!..

  14 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  15 Temmuz 2016 yılında kalleş ve hain FETÖ’nün darbe girişimine karşı ülkede yaşayan hemen hemen her kesimden halkımızın göstermiş olduğu kahramanlık destanı, sanırım yüz yıllar boyunca tarihimizdeki yerini alacaktır. 251 şehit ve binlerce gazimizle birlikte halkımızın tüm il, ilçe, belde, köy ve mahallerde  direnerek püskürttüğü bu alçak darbe girişimin ardından geçen 4 yılsonunda, devletin birçok kademesinde FETÖ operasyonları yapıldı ve büyük bir oranda devletin içine sızmış FETÖ’cüler temizlenemeye başladı. Bana göre gücünü ve varlığ...
 • 15 TEMMUZ DİRİLİŞ GÜNÜNDE BATMAN….

  13 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Melun ve meşum kalkışmanın dördüncü senesini geride bırakacağımız güne adım adım ilerlemeye devam ediyoruz. 2016 yılının 15 Temmuz tarihinde başlayan ve ülkemizi uçuruma götürmesi için kurgulanan kirli senaryo, 80 milyon insanımızın bir ve beraber olmasıyla birlikte akamete uğratılmış ve bir milletin direnişten dirilişi tarihe altın harflerle yazılmıştır. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra dünyada yaşanan tartışmaları ve gelişmeleri sadece dış politikaya hamletmek gerçeklikten uzak bir davranış olur. Zira, içimizdeki hainlerle ülkemi...
 • NECAT NASIROĞLU VAKFI, BATMAN HALKIYLA GÜÇ BİRLİĞİ YAPACAK…

  08 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Yaklaşık 15 günlük kısa bir tatilden sonra tekrar sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum… Yaptığım kısa tatilin yanısıra bazı eş, dost ve akraba ziyaretleri gerçekleştirdim ve bu ziyaretleri de sosyal medya hesaplarımdan, siz değerli takipçilerime paylaşmıştım. Kişisel olarak benim hayatımda son derece önemli ve değerli bir yere sahip olan rahmetli H. Necat Nasıroğlu ve ailesine olan hayranlığımı ve sevgimi birçok makalemde kaleme almış ve dile getirmiş biriyim… Batmanımıza ekonomi başta olmak üzere eğitimden sağlığa, sosyal y...
 • GİZEMİN KEŞFİNE ÇIKMAK: ARKEOLOJİ

  08 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Sevgili dostlar; Sizlerle bugün ilginizi çekeceğini düşündüğüm ve mesleki anlamda ilerlediğim arkeolojiyi konuşmak istiyorum. Günümüz stresi ve pandemi sürecinden bir nebze uzaklaşmak umarım sizlere iyi gelecek. Tarihler boyu süregelen varoluş çabası ve var olanı koruma içgüdüsü birçok alanda olduğu gibi gizemin kaynağı arkeoloji biliminde de kendine yer bulmuştur. Eskiyle özdeşleşen arkeoloji her zaman arama; bulma ve anlamlandırma çabası içinde var olmaya devam etmektedir. Arkeoloji nedir; neyle ilgilenir; soruları her zaman bir mera...