gap başlık

logo

09 Aralık 2020

VAY DÜNYANIN HALİNE !


Serdal TURAN
serdalturan1993@hotmail.com

Gün geçmiyor ki şaşırmayalım, gün geçmiyor ki yok canım buda olmuş olamaz demeyelim.

Sene olmuş 2020 insanlık uzayda yaşamanın yollarını araştırıyor fakat hala zihnindeki örümcek ağları yüzünden köhne düşüncelerinden arınamayan insanlardan kurtulamadık, kurtulamıyoruz…

Vay Dünyanın Haline !…

08.12.2020 tarihinde şampiyonlar ligindeki temsilcimiz İstanbul Başakşehir Futbol kulübünün Fransız temsilcisi Paris Saint Germain ile oynadığı müsabakanın ilk dakikalarında İBFK yardımcı antrenörü WEBO’nun bir pozisyona itirazı sırasında müsabakanın 4. hakemi evet yanlış okumadınız hakemlerinden biri, dünyanın dört bir yanında aynı anlamı taşıyan ve genel itibari ile köle pazarlığı anlamına gelen ırkçı, faşist bir söylemde bulundu.

Dünyada belki de görünürde ırkçılık ile en çok mücadele eden uluslararası kurumların başında UEFA ve FİFA kurumları gelir. RECPECT-NO TO RACISM gibi artık bu kurumların mottosu haline gelmiş sloganları mevcut ve organizasyonlarda statların her köşesine, oyuncu ve hakemlerin üzerlerine bile bu sözcükler yazdırılıyor.

Ama ne yazık ki onca yere, dağa taşa bu sloganları yazdıran UEFA, kendi otoritesinin sahadaki tezahürü olan bir hakeme bile bu düşünceyi tam anlatamamış.

Yarın bir gün taraftarlar ya da bir oyuncu ya da bir kulüp yetkilisi çıkar ırkçı bir söylemde bulunursa buna nasıl karşılık verecekler ne yapacaklar, insanlar önce dönün kendinize bakın demezler mi?

Yoksa bu sloganlar sadece göstermelik reklamdan mı ibaretti.

Maç esnasında hakemin sahadan çekilmesi gibi bir uygulamaya gidildi ama bence yetmez bu hakemin düdüğü astırılmalı ve ırkçılıktan yargılanmasının yolu açılmalıdır ki bir daha bu gibi bir durum olmasın.

Siyah tenli bir insanın en az beyaz tenli insanlar kadar spor yapmaya sosyalleşmeye hakkı vardır ayrımcılık ve ırkçılık kabul edilemez.

Bana göre ırkçılık hasta zihinlerin ezik ruhlarını tatmin etmek için kullandığı bir saplantıdır, nerede olursa olsun kim yaparsa yapsın dünyada yeri yoktur.

Bizim toplumsal yaşantımızda zaten yeri yoktur.

Hepimiz “Takva dışında Arap’ın Arap olmayan, Arap olmayanında Arap’a, beyazın siyaha, siyahında beyaza bir üstünlüğü yoktur, üstünlük yalnızca takvadadır” hadisi şerifini bilir buna göre yaşamaya özen gösteririz.

İleri dünyanın 2020’sinde “ileri” Avrupa’nın orta yerinde yapılan bu ırkçılığı kınıyor, sahadan çekilen Başakşehir Spor Kulübünü ve de oyuncularını dünyaya örnek olacak bu onurlu dik duruşlarından dolayı tebrik ediyorum. Umarım bu dik duruş bazı şeylerin başlangıcı olur ve ırkçılığın her türlüsü dünyadan silinir gider.

Kalın sağlıcakla…

Share
1473 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...
 • Batman, yeni eğitim sezonuna hazır mı?

  25 Ağustos 2021 Eğitim, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman genelinde de 6 Eylülde yüz yüze eğitim başlayacak… Yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı esir alan covid 19 salgını nedeniyle eğitim camiamız 2 sezonunu maalesef kaybetmek zorunda kaldı. Yaşanmamış bu 2 eğitim sezonu, doğal olarak çocuklarımızın eğitimini gelecek açısından ciddi bir şekilde olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Düşünsenize 6 sınıfta olan bir öğrenci, pandeminin başlamasıyla birlikte hiç eğitim ve öğretime katılmadan bu yıl 8’ci sınıfa gidecek… 6-7 sınıfta görmediği, işlemediği ve bi...